$
בארץ

האוצר פועל לטרפד את מינוי חיים כץ ליו"ר ועדת פנסיה

נציגי יש עתיד בוועדת הכנסת גרמו לדחיית ההצבעה על מינוי הח"כ אתמול, ככל הנראה בשל כוחו הפוליטי הרב והעובדה שכבר סיכל בעבר רפורמות בתחום

שאול אמסטרדמסקי 08:4415.07.14

משרד האוצר טרפד אתמול את מינויו של חבר הכנסת חיים כץ ליו"ר ועדת משנה של ועדת הכספים, שתדון בכנסת בכל חקיקה שקשורה לענייני פנסיה. אתמול בשעה 10:30 היתה אמורה לאשר ועדת הכנסת את הקמת הוועדה האמורה ואת מינויו של ח"כ כץ לעמוד בראשה, כפי שהיה בכנסת הקודמת. אולם ברגע האחרון מסרו נציגי יש עתיד בוועדה כי הם חוזרים בהם מהסיכומים המוקדמים, ולפיכך ההצבעה בנושא נדחתה למועד שאינו ידוע. על פי ההערכות בכנסת, סירובם של חברי הכנסת של יש עתיד לתמוך בבקשה נובע מעמדת הדרג המקצועי במשרד האוצר, ובעיקר מהממונה על שוק ההון דורית סלינגר.

 

כץ - הנהנה מבסיס כוח פוליטי חזק מאוד הנשען על היותו יו"ר ועד העובדים של התעשייה האווירית במקביל להיותו ח"כ - נחשב לאיש החזק בכנסת בכל מה שקשור לפנסיה. מלבד היותו יו"ר ועדת העבודה והרווחה של הכנסת, כץ מונה בכנסת הקודמת לעמוד בראש ועדת משנה לענייני פנסיה, ובכך היה האיש שהכריח את הממונה על שוק ההון דאז, פרופ' עודד שריג, להוריד את דמי הניהול בקופות הגמל יותר ממה שתכנן מלכתחילה.

 

חיים כץ. ח"כ החזק בתחום הפנסיה חיים כץ. ח"כ החזק בתחום הפנסיה צילום: נמרוד גליקמן

 

כץ גם היה מעורב ברפורמות רבות נוספות בתחום, ובין היתר סיכל לא מעט רפורמות של משרד האוצר בנושא. הוא, למשל, עיכב את אישור החקיקה של הממונה על שוק ההון ליישום המודל הצ׳יליאני בישראל, כלומר להקטין באופן אוטומטי את הסיכון לחוסכים לפנסיה ככל שהם מזדקנים. בעבר כץ גם עיכב את החקיקה שהיתה אמורה לאפשר לציבור לבחור את סוכן הביטוח שלו כרצונו מבלי תלות במעסיק, אם כי לאחרונה כץ הביע תמיכה בחקיקה זו.

 

בגלל הכוח הפוליטי הרב שצבר, הדרג המקצועי במשרד האוצר מעדיף לפגוש בכץ כמה שפחות לאורך מסלול החקיקה בכנסת. זאת בעיקר לאור העבודה שבחודשים הקרובים צפויה הממונה על שוק ההון במשרד האוצר להביא מספר רב של נושאים לכנסת, ביניהם היכולת לבחור סוכן ביטוח. אם כץ לא יעמוד בראש ועדה מיוחדת בנושא, החקיקה של הממונה על שוק ההון תידון בוועדת הכספים, שם צפויה לה התמודדות פחות מסובכת.

 

ממשרד האוצר לא נמסרה תגובה.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x