$
בארץ

הממונה על השכר: הרפורמה בחברת החשמל תקועה בגלל העובדים

בדיון שנערך היום טען קובי אמסלם כי דרישות העובדים הגבוהות הן שתוקעות את הרפורמה וניסה לשכנע את בית המשפט כי בסמכותו לדון בחריגות שכר בחברה גם בתזמון הנוכחי - שלב הדיונים ברפורמה. טרם התקבלה הכרעה

ליאור גוטמן 19:2607.07.14

"אין רפורמה בחברת החשמל בגלל שהפערים בין הצדדים הם גדולים והמחיר שעובדי החברה דורשים הוא גבוה", כך אמר היום (ב') קובי אמסלם, הממונה על השכר במשרד האוצר, בדיון שנערך בבית הדין האזורי בחיפה. אמסלם ניסה לשכנע את בית המשפט כי בסמכותו לדון בחריגות השכר של עובדי חברת החשמל בתזמון הנוכחי - באמצע תהליך הרפורמה בחברה ואמר כי נושא חריגות השכר כלל לא קשור לרפורמה וכי הרפורמה תקועה בגלל ועד העובדים. אמסלם המשיך ופירט את דרישות העובדים: "מדובר בדרישה לקבלת פיצוי של כ-50 אלף שקל למי שנשאר בחברה ועוד תוספת שכר של כ-25 אלף שקל לבסיס השכר. אלו שיעזבו יקבלו חבילת תשלום שנאמדה בעבר בכמיליון וחצי שקל לפורש, מה שהוביל את המדינה להסכמה שעלות הרפורמה גדולה מהתועלת שבה. אם מוסיפים לכך את העובדה שוועד עובדי חברת החשמל דורש מחיקת חרישות שכר כללית, אזי התוצאה מחינת המדינה היא קושי עמוק לקדם את המהלך".

 

קובי אמסלם. "הרפורמה תקועה בגלל העובדים" קובי אמסלם. "הרפורמה תקועה בגלל העובדים" צילום: אלכס קולומויסקי

 

 

הדיון שנערך היום הוא עוד שלב בסאגה שאופפת את חריגות השכר של חברת החשמל, ושהחלה למעשה בשנה שעברה. באוקטובר 2013 אמסלם שלח לחברת החשמל מכתב שם הוא טוען שמצא חריגות של 150 מיליון שקל שמקורם בתשלומי אש"ל כפולים מהמקובל, כמו גם מתן תוספות שכר ודרגה למנהלים בדרגי הביניים. ועד עובדי חברת החשמל, כמו גם חברת החשמל עצמה, פנו לבית הדין לעבודה והסבירו שאמסלם מנסה, לכאורה, לחבל ברפורמה דווקא בשלב הדיונים. להפתעת כולם, שופט בית הדין האזורי לעבודה בחיפה, רמי כהן, קיבל חלק מהטענות וקבע שאמסלם לא יכול לדון בנושא למשך שישה חודשים. במרץ האחרון חודש הדיון, ומאז הוא פוצל על ידי בית הדין האזורי לעבודה בשני שלבים. הראשון, שנערך היום, ידון בשאלה האם לאמסלם יש סמכות לדרוש החזרי שכר דווקא באמצע דיוני רפורמה. במידה וכן, בית הדין ידון בכל תביעה של חריגות שכר לגופה.

  

במהלך הדיון ניסה השופט כהן לכוון את הצדדי למציאת פשרה במסגרת הדיונים. אמסלם חזר על אמירתו שאם תגיע לפניו הצעה אמיתית לטיפול בחריגות השכר אזי הוא מוכן לשקול אותה לגופה. הדיון הסתיים ללא הכרעה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x