$
בארץ

פרסום ראשון

הממונה על השכר מסכים לדון מחדש בחריגות השכר בחברת החשמל

קובי אמסלם הפתיע את העובדים כשאמר להם הערב, במסגרת השיחות על רפורמה בחברה, כי אם יבואו לפניו עם "הצעה רצינית" - הוא יהיה מוכן לדון בה

ליאור גוטמן 22:1402.07.14

הממונה על השכר שבמשרד האוצר קובי אמסלם מוכן לפתוח את הדיון על חריגות השכר בחברת החשמל, כך נודע ל"כלכליסט". אמסלם אמר הערב (ד') לעובדים, במסגרת השיחות על רפורמה בחברה, כי אם יבואו לפניו עם "הצעה רצינית" - הוא מוכן לדון בה. ההצעה, כך לפי ההערכות, חייבת לכלול מספר צעדים כואבים מבחינת הוועד, לרבות הפסקה לאלתר בכל חריגות השכר השונות, קיצוץ משמעותי בתוספת השכר הקיבוצי שמתגבש במשק ופתיחת קופת הנאמנות של חברת החשמל שמכילה היום 1.7 מיליארד שקל והחזרת כספים משם לקופת החברה בהיקף משמעותי של לפחות 50%. הצעד האחרון כבר נכלל במסקנות הביניים של ועדת יוגב, אולם לא אושר על ידי הוועד.

 

יצוין שחלק מהרעיונות כבר בוצעו בעבר - בהסכם השכר הקיבוצי האחרון, שכלל תוספת של 6.25% לכלל המשק, עובדי חברת החשמל קיבלו "רק" 5.75% בשל חריגות שכר שונות שנמצאו שם.

 

קובי אמסלם. קובי אמסלם. צילום: אלכס קולומויסקי

 

כפי שנחשף ב"כלכליסט", אמסלם מכין בימים אלו שימוע חדש לחברת החשמל על חריגות שכר של כ- 1.5 מיליארד שקל, וזאת ללא קשר לחריגות אחרות שהוא מטפל בהם בשוטף שהיקפם הכולל עשוי להגיע עד ל-4 מיליארד שקל. בסביבת אמסלם אומרים שהמדינה התרגלה לשיח אלים שכולל "סחר בסוסים" ובלי שום הגינות לקופה הציבורית, ולכן הוא לא מוכן לוותר על חריגות השכר כתנאי לשיחות הרפורמה עם חברת החשמל.

 

פרט לכך, הצדדים שהשתתפו בפגישה, לרבות ההסתדרות, נציגי האוצר, ועד עובדי חברת החשמל והנהלת החברה, לא השיגו הסכמות חתומות באף תחום כמעט. פרט לנושא חריגות השכר השיחה בין הצדדים התייחסה גם למכתב שהוציא מנכ"ל רשות החברות אורי יוגב ליו"ר הוועד דוד צרפתי על כך שזה האחרון מאיים לכאורה לפגוע במשק החשמל על ידי הגשת תביעה בבקשה לביזיון בית המשפט כנגד רשות החשמל.

 

הצדדים יקבעו פגישה חדשה בשבוע הבא, כאשר המועד המדויק יקבע ביום ראשון. על פי ההערכות שר האוצר לפיד יבקש למשוך את דיוני הרפורמה עד להורדת דרישות הסף של הוועד.

 

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x