$
בארץ

אורי יוגב ליו"ר ועד חברת החשמל: אל תחבל ברפורמה במשק האנרגיה

מנכ"ל רשות החברות הממשלתיות שלח מכתב ליו"ר ועד עובדי חברת החשמל לאחר שוועד העובדים איים לתבוע את רשות החשמל בביזיון בית המשפט

ליאור גוטמן 12:0002.07.14

מנכ"ל רשות החברות הממשלתיות אורי יוגב שלח הבוקר (ד') מכתב בהול ליו"ר ועד עובדי חברת החשמל דוד (מיקו) צרפתי שבו קורא לו להפסיק ולחבל ברפורמה המיועדת במשק האנרגיה.  

המכתב של יוגב נולד לאחר ששלשום (ב') איים ועד העובדים לתבוע את רשות החשמל בביזיון בית המשפט לאחר שזו "העזה" לכאורה לקדם הקמת תחנות כוח פרטיות. הוועד טען שמדובר בשינוי כללי המשחק בשוק, ונסמך על פסיקות בית הדין לעבודה ובית המשפט העליון שאסרו לכאורה שינוי ביחסי הכוחות במשק החשמל עד לביצוע הרפורמה.

 

לטענת הוועד, הקמת תחנות כוח פרטיות היא שינוי כללי המשחק, מה שהוביל כאמור לאיום בתביעה שתוביל לביזיון בית המשפט.

  

יוגב הופתע מהאיומים של הוועד, וכאמור הבוקר הוא פונה ליו"ר ועד חברת החשמל דוד (מיקו) צרפתי ומבקש ממנו לבטל מיידית כל תביעה או איום בתביעה. "נדהמנו לגלות שפניתם ליו"ר רשות החשמל בדרישה שהיא תורה לחברת החשמל שלא לבצע סקרי היתכנות (להקמת תחנות כוח פרטיות - ל"ג) לחברות דוראד ודליה אנרגיות", כותב יוגב.

 

לדבריו, המדינה סבורה שהחלטות בתי המשפט השונים בעניין השמירה על הסטטוס קוו במשק האנרגיה אינן נכונות לכן יש כוונה לערער עליהן.

  

מנהל רשות החברות הממשלתיות אורי יוגב מנהל רשות החברות הממשלתיות אורי יוגב צילום: עומר מסינגר

יוגב מזכיר לצרפתי שהפניה לרשות החשמל בזמן ש"מתנהלים דיונים אינטנסיביים על השלכות הרפורמה עם העובדים", מה שהופך אותה ל"אבן נגף בדרך להצלחת המשא ומתן, חרף רצונה הטוב של המדינה".

  

המסקנה של יוגב מאיומי וועד עובדי חברת החשמל היא אחת. "אנו רואים פניה זו כניסיון ציני לפגוע ביצרנות הפרטית במשק החשמל, שימוש לרעה של ועד העובדים בהחלטות בין הדין האזורי לעבודה בחיפה", מה שמוביל לדרישה שצרפתי "יסיר פניה זו מסדר היום".

 

רשות החשמל: הוועד מנסה לשתק את המשק

  

רשות החשמל מצידה לא נשארה אדישה למכתב של צרפתי והודיעה לו בתגובה שהיא דוח את הטענות שלו ולא תספיק לקדם יצרנות חשמל פרטית במשק. לטענת הרשות, ביצוע סקר היתכנות לתחנות כוח - כלומר בחינה האם יש חיבורי חשמל והולכה מתאימים במקום בו רוצים להציב את התחנה - הוא אולי תנאי מקדמי להקמת תחנה אבל לא מאשש כוונה להקים אחת. לפיכך, לא מדובר בשינוי כללי המשחק.  

 

"מכתבכם מעלה תחושה שארגון העובדים מנסה לשתק את משק החשמל, אף במחיר פגיעה באינטרס הציבורי ובצדדים שלישיים, ובכך להפעיל לחץ בלתי לגיטימי על המדינה", אומרים ברשות החשמל, ולסיכום מביעים צער שארגון העובדים הגדול במדינה פועל בצורה כה מצערת.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x