שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

בלעדי לכלכליסט

רשות המסים תאסוף מידע על הרכישות שביצעתם ברשת

הרשות תשכור חברה פרטית שתסייע לה לכרות מידע באינטרנט על עסקאות רכישה. המידע יוצלב עם הדיווחים הנוכחיים שקיימים ברשות המסים ובדרך הזו מקווים לאתר מעלימי מס ולהילחם בהון שחור. טרם גובשו התנאים שימנעו פגיעה בפרטיות

עמרי מילמן 07:0026.06.14

רשות המסים תפרסם בחודשים הקרובים מכרז לאיתור חברה חיצונית שתאסוף מידע באינטרנט על פעילות הרכישות באינטרנט של אזרחים לצורך מלחמה בהון השחור.

 

ברשות מקווים כי איסוף המידע וניתוחו יאפשר להם להצליב אותו מול הנתונים שמדווחים ובכך לאתר הלבנות הון. בכוונת הרשות לשכור חברה המתמחה בכריית מידע (Data Mining), שיודעת להיכנס ולהשתמש במאגרי נתונים חופשיים באינטרנט. החברה שתיבחר תאסוף מידע מהרשת ולאחר שתצליב אותו מול המידע שמדווח לרשות המסים היא תאתר פערים חריגים בין ההכנסות המדווחות לעסקאות שביצעו אזרחים באינטרנט.

 

כך למשל, אם אדם רוכש בהיקפים גדולים מוצרי חשמל, רהיטים וכו', תוכל החברה לאתר את העסקאות שביצע באתרים שונים. את התמונה המלאה של ההתנהגות הצרכנית תשווה החברה להכנסות של אותו אדם ותחפש פערים. דוגמה נוספת לכריית מידע היא זיהוי של רכישות בהיקפים גדולים של אדם, שמאפיינות אותו כיבואן. לאחר מכן ניתן לבדוק אם האיש רשום כעוסק מורשה בתחום ומדווח על הכנוסתיו. 

 

קניות באינטרנט קניות באינטרנט צילום: אימג'בנק, thinkstock

 

ברשות מעריכים כי פעילות איסוף המידע תתחיל בעוד כשנה. אלא שבשלב זה תנאי המכרז טרם נוסחו ועל הרשות יהיה לפתור לא מעט סוגיות אתיות ומשפטיות הנוגעות לאיסוף מידע על אזרחי המדינה. בשלב זה לרשות המסים אין תשובות ברורות בנושא.

 

היוזמה לאסוף מידע באינטרנט היא חלק מהמלחמה של הרשות בהון השחור. במסגרת זו אוספת הרשות מידע גלוי בארץ שבאמצעותו ניתן ללמוד על הכנסות או רווחים של חברות ואזרחים, ובוחנת אם הם תואמים את הדיווח שלהם לרשות. כריית מידע היא פעולה שבמסגרתה עורכים ארגונים עסקיים וציבוריים סריקת מידע בבסיסי נתונים ומצליבים אותו. לאחר מכן מנותחים הנתונים שנאספו במטרה לאתר מאפיינים ומערכות קשרים.

 

אחד היישומים המוכרים של כריית מידע הוא מנוע חיפוש כמו גוגל: אלגוריתמים שסורקים את כל האתרים ברשת ובונים מסד נתונים שאליו אפשר להפנות שאילתות לקבלת תובנות. במובן זה, כריית מידע נמצאת בשימוש כמעט בכל גאדג'ט או אתר.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x