$
בארץ

ההסתדרות והמעסיקים חתמו: מתחייבים להעסיק 3% בעלי מוגבלויות בכל חברה

יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן ונשיא התאחדות התעשיינים חתמו על הסכם שעשוי לעזור לאלפי נכים להיכנס למעגל העבודה ויחול על כל חברה המעסיקה מעל ל-100 עובדים; בהמשך צפוי להיות מוחל גם על המגזר הצבורי

מיקי פלד 10:1625.06.14

מקומות עבודה המעסיקים מעל 100 עובדים יחוייבו להעסיק בעלי מוגבלויות בשיעור של לפחות 3% מהעובדים, כך קובע הסכם תקדימי שנחתם הבוקר בין ההסתדרות לארגוני המעסיקים. על פי ההסכם, המעסיקים יחוייבו להעסיק לפחות 2% עובדים בעלי מוגבלויות בתוך שנה, ו-1% נוסף בתוך שנתיים נוספות. ההסכם קובע כי בעל מוגבלות נקבע על פי חוק בעלי מוגבלויות ולא בהכרח מי שמקבל קצבת נכות.

ההסכם ייכנס לתוקף לאחר ששר הכלכלה,נפתלי בנט, יחתום על צו הרחבה שמחיל אותו על כל העסקים בישראל, גם אם הם אינם חברים באחד מארגוני המעסיקים. בשלב הזה, ההסכם יחול רק על המגזר הפרטי, אם כי בעתיד הקרוב גם המגזר הציבורי צפוי להחיל על עצמו את ההסכם, אם בהסכם מול נציבות שירות המדינה ואם דרך הצעת חוק של ח"כ איציק שמולי. בעתיד גם אמור להיחתם הסכם לגבי המעסיקים הקטנים והבינוניים.

 

ניסנקורן. "זו אוכלוסיה של עשרות אלפי עובדים ששילוב שלהם במעגל העבודה יעשה אותם לעובדים שיקבלו את כבוד האדם שמגיע להם" ניסנקורן. "זו אוכלוסיה של עשרות אלפי עובדים ששילוב שלהם במעגל העבודה יעשה אותם לעובדים שיקבלו את כבוד האדם שמגיע להם" צילום: מיקי אלון

 

מי שהובילו את המהלך הם יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן וראש לשכת העצמאים והעסקים הקטנים והבינוניים, אהוד רצאבי, שעובדים על ההסכם מזה כשנתיים. רצאבי הוא גם יו"ר ארגון איל"ן.

 

ניסנקורן אמר היום כי "זה יום חשוב מאוד לחברה הישראלית. אנחנו דואגים לעובדים עם מוגבלות וזו האוכלוסיה שזקוקה הכי הרבה לסולידריות, שוויון וכבוד. אני מצדיע למעסיקים שהובילו את הדרך יחד עם ההסתדרות והחליטו להגיד אמירה חברתית חשובה מהדרגה הראשונה. אנחנו פועלי למען העובדים למען מוגבלות. זו אוכלוסיה של עשרות אלפי עובדים ששילוב שלהם במעגל העבודה יעשה אותם לעובדים שיקבלו את כבוד האדם שמגיע להם".

 

אהוד רצאבי. ראש לשכת העצמאים והעסקים הקטנים והבינוניים אהוד רצאבי. ראש לשכת העצמאים והעסקים הקטנים והבינוניים צילום: נמרוד גליקמן

 

צביקה אורן צביקה אורן צילום: אילן בשור

צביקה אורן, ראש לשכת התיאום של הארגונים הכלכליים אמר כי "לטפל באנשים עם מוגבלויות זה תפקיד חברתי מהמעלה הראשונה ויש התלהבות גדולה בקרב המעסיקים מההסכם". רצאבי הוסיף כי "זהו צעד אמיץ של המגזר העסקי מתוך הבנה של הנושא וחשיבותו ביוזמתו. יש גידול של 2% בשנה של מספר הנולדים עם בעיות של שיתוק מוחין וזה יכול לקרות לכל אחד מאיתנו".

 

על פי ההסכם, במקרה ומעסיק לא יעמוד בשיעור הנדרש תוכל ההסתדרות או ארגון נכים לתבוע אותו בבית דין לעבודה. על פי הלמ"ס, רק 48% מבעלי המוגבלויות מועסקים כיום.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x