$
בארץ

בפעם הרביעית השנה: בנק ישראל מקטין את תחזית הצמיחה - ל-2.9%

כלכלני הבנק ממשיכים במגמת הנמכת הציפיות ומעריכים כי ללא השפעת הגז הטבעי מקידוח תמר צפוי המשק לצמוח השנה בשיעור של 2.6%. כלכלני הבנק הותירו את תחזית הצמיחה לשנה הבאה ללא שינוי ועומדת על רמה של 3%, אך שבים וטוענים כי כדי לעמוד ביעד הגירעון שנקבע ב-2015 יהיה על הממשלה לטיל מסים נוספים

אמנון אטד 16:5123.06.14
בנק ישראל שב וממשיך להנמיך ציפיות בעקביות בקשר למה שצפוי לנו בתחום הפעילות הכלכלית במשק. יחד עם הודעת הריבית, פרסם הערב (ב') הבנק גם את התחזית המקרו-כלכלית התקופתית של חטיבת המחקר שלו, שבה הוא מעריך כעת כי המשק הישראלי יצמח השנה רק ב- 2.9%. זאת לעומת צמיחה צפויה של 3.1% בתחזית שפרסם הבנק לפני שלושה חודשים, של 3.3% בתחזית לפני חצי שנה, של 3.4% לפני תשעה חודשים, ושל 4% בתחזית שפרסם הבנק לפני שנה.

 

עוד מעריכים כלכלני הבנק כי ללא השפעת הגז הטבעי מקידוח תמר צפוי המשק לצמוח השנה רק ב- 2.6%, לעומת 2.8% בתחזית הקודמת. תחזית הצמיחה של בנק ישראל לשנה הבאה נותרה ללא שינוי, ברמה של 3% עם ובלי תרומת הגז הטבעי. זאת לאחר שלפני שלושה חודשים הנמיך כלכלני הבנק את תחזית הצמיחה שלהם לשנת 2015 ב- 0.2%.

 

קרנית פלוג, נגידת בנק ישראל. מנמיכים ציפיות קרנית פלוג, נגידת בנק ישראל. מנמיכים ציפיות צילום: אלכס קולומויסקי

 

בתחזית הכלכלית המעודכנת שב בנק ישראל וטוען כי כדי לעמוד ביעד הגירעון שנקבע לתקציב 2015 (2.5% מהתוצר), יהיה על הממשלה להטיל בשנה הבאה מסים נוספים בסכום של כ- 5.5 מיליארד שקל (0.5% מהתוצר). זאת בין היתר בשל התוכנית למע"מ 0% על דירות חדשות, שלדברי בנק ישראל צפויה לגרום לאובדן הכנסות ממסים בהיקף של יותר מ- 2 מיליארד שקל.

 

יחד עם תחזית הצמיחה, מפרסם הערב בנק ישראל גם את תחזיתו להרכב השימושים של התוצר. להערכת הבנק, סך היבוא האזרחי, ללא יהלומים, יגדל השנה ב-3.6%, אחרי ירידה של 2.9% שנרשמה בו בשנה שעברה. בשנה הבאה צפוי היבוא אף לגדול בשיעור גדול יותר, של 7%. היצוא ללא יהלומים וללא חברות הסטארט-אפ יעבור מירידה של 0.9% שנרשמה בשנה שעברה לעליות של 5.9% השנה, ושל 5.7% בשנה הבאה. הצריכה הציבורית האזרחית, המשקפת בעיקר את הוצאות הממשלה, צפויה לגדול השנה ב-3.6%. בשנה הבאה יצטמצם שיעור גידולה של הצריכה הציבורית במידה ניכרת ויסתכם ב- 0.1% בלבד. הצריכה הפרטית תגדל השנה ב-2.3%, ובשנה הבאה היא תתרחב ב-2.8% נוספים.

 

בנוסף, עדכן בנק ישראל כלפי מטה את תחזית האבטלה שלו לשנה הנוכחית, וכעת הוא מעריך שהיא תסתכם ב- 5.9% מכוח העבודה, לעומת 6.1% בתחזית הקודמת שפרסם לפני שלושה חודשים. ביחס לשנת 2015, צופים כלכלני הבנק החמרה קלה באבטלה, ששיעורה הממוצע צפוי להגיע ל- 6.2% מכוח העבודה במשק.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x