$
בארץ

הערכות: רשות החשמל תדחה את קביעת התעריף - לרבעון האחרון

הרשות היתה אמורה לעדכן את התעריף ל-2014, אך בדיקות שערכה העלו כי נכון לעכשיו אין צורך בשינוי

ליאור גוטמן 23:1322.06.14

מליאת רשות החשמל צפויה להתכנס מחר (ב) ולהחליט על דחייה בקביעת תעריף החשמל עד לרבעון האחרון של השנה. כך על פי הערכות במשק האנרגיה.

 

רשות החשמל היתה אמורה לעדכן את התעריף לשנת 2014 עם אפשרות לעלייה מזערית של אחוזים בודדים, אולם בדיקות שנערכו ברשות מעלות שנכון לעכשיו אין צורך בעדכון לעת עתה. הנימוק הלא רשמי: שער בדולר, הוא המטבע עמו רוכשת חברת החשמל את הגז הטבעי, משחק לטובת חברת החשמל ונע סביב 3.5 שקל לדולר, לעומת תחזית מקורית של 4 שקלים לדולר בשנה שעברה. לפיכך, הוצאות הדלקים של חברת החשמל נמוכות מהתחזית.

  

תחנת הכוח רדינג תחנת הכוח רדינג צילום: גלעד קוולרצ'יק

 

ההערכות של רשות החשמל תואמות חישוב מקביל שנעשה בצמרת האוצר, לקראת סבב השיחות על הרפורמה בחברה שייערך מחר מול ועד העובדים. העדכון האחרון של תעריף החשמל נערך במאי 2013, אז נרשמה התייקרות של כ-5.5%. במידה שהרפורמה בחברת החשמל תצא לדרכה, ההערכות הן שתעריף החשמל צפוי לרדת בשנה הבאה ב-10%-20%.

 

בנוסף, מליאת רשות החשמל קבעה מתווה פיצוי ללקוחות שינותקו מזרם החשמל לתקופה ממושכת. ההחלטה קובעת פיצוי בשיעור של כ-0.5% מבון החשמל הממוצע לכל שעת הפסקה. לפי רשות החשמל צרכן שמשלם כ-500 שקל לחודש יזכה לפיצוי של 60 שקל לכל יממת ניתוק. צרכן בעל מתח גבוה (מפעל למשל) יזכה לפיצוי גבוה יותר -  1.8 שקל לקילוואט שעה. מדובר בעלות שהיתה יוצאת מכיסו באם היה מפעיל גנרטור בכל ניתוק. ההחלטה תקפה לחברת החשמל ולכל בעלי תחנות הכוח הפרטיות. בהתבסס על נתוני 2013 רשות החשמל אומדת את הפיצוי לכלל המשק בעד 5 מיליון שקל לשנה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x