$
בארץ

בכירים באוצר: החשמל לא אמור להתייקר השנה אפילו באחוז אחד

מחירי החשמל היו אמורים להתעדכן השנה בעקבות החלטה שהתקבלה באפריל 2012; ההערכות המקדמיות ברשות החשמל היו כי התעריפים יעלו ב-1.5% עד 4%; באוצר יחלו השבוע במו"מ מול ועד חברת החשמל על הרפורמה

ליאור גוטמן 23:1621.06.14

תעריף החשמל הכללי לא אמור לעלות השנה אפילו באחוז אחד - כך על פי הערכות עדכניות בצמרת האוצר שגובשו לקראת סבב שיחות מרתוני בעניין הרפורמה בחברת החשמל שאמור להתחיל מחר (א'). בסבב השיחות ישתתפו בכירי האוצר, לרבות ראש אגף התקציבים אמיר לוי, החשבת הכללית באוצר מיכל עבאדי ומנכ"ל רשות החברות אורי יוגב, זאת במטרה לסיים את גיבוש הרפורמה במשק האנרגיה שמגובשת על ידי ועדת יוגב.

  

תעריף החשמל היה אמור לקבל השנה "פעימת עדכון" של כמה אחוזים בודדים, מכוח החלטה מאפריל  2012, אז התחולל משבר הגז המצרי. העדרו של הגז אז גרם לשימוש חריג בסולר יקר, דבר שהקפיץ את עלויות הדלקים של חברת החשמל. תעריף החשמל היה אמור לעלות בתחילת 2012 בעשרות אחוזים בבת אחת, אבל כדי למנוע פגישה אנושה בתעשייה ובמשקי הבית החליטה רשות החשמל לפצל את עליית התעריף לשלוש פעימות. בפועל בוצעה העלאת תעריפים של 8.9% באפריל 2012, 5.5% במאי 2013 ותכנון לפעימה שלישית עוד השנה

  

הערכות מקדמיות של רשות החשמל אמדו את העדכון ל-2014 ב-1.5% עד 4%. בכירים ברשות החשמל העריכו לפני חג הפסח שהעדכון ל-2014 "בכל מקרה לא יהיה אפס". למרות ההערכות, ההחלטה על התעריף, שבדרך כלל מתקבלת בתחילת השנה, עדיין לא גובשה ברשות החשמל, ובסוף השבוע פרסמו ידיעות כאילו תעריף החשמל יישאר ללא שינוי.

 

על אף שהערכה של האוצר אינה מחייבת את רשות החשמל, המטרה היא לשתף את הרשות בנתונים כדי למנוע "עבודה כפולה": עם גיבוש הרפורמה בחברת החשמל אמור התעריף לרדת ב-10%-20% כבר במהלך 2015, כך שאין היגיון בהעלאתו עכשיו והורדתו בעוד פחות משנה.  

 

(ארכיון) (ארכיון) צילום: גלעד קוולרצ'יק

 

לפיכך, הפתרון האפשרי הוא כפול - או להמתין עם עדכון התעריף עד ספטמבר, החלטה שרשות החשמל נוטה לקבל, או להוריד את תעריף החשמל ב-2015 ולשקלל את האחוזים הבודדים של העלייה שתוכננה ל-2014.

  

לא מאשרים מחיקת שכר

  

בתוך כך, לאחר חודש של נתק בין האוצר לוועד עובדי חברת החשמל, בכירי המשרד עתידים להתחיל מיום שני הקרוב בסבב שיחות מרתוני לגיבוש הרפורמה במשק האנרגיה מול העובדים. סבב השיחות עשוי לכלול אפשרות לפגישה דחופה ביום שלישי זאת במידה ותירשם פריצת דרך משמעותית ביום שני.  

 

השיחות בין הצדדים נקטעו במאי האחרון לאחר דרישת הוועד לבצע מחיקה גורפת של כל חריגות השכר שלהם במסגרת הרפורמה. במרץ האחרון חשף משרד מבקר המדינה שמדובר בסכום שעשוי להגיע לעד 11 מיליארד שקל.

 

"בדו"חות מבקר המדינה קראנו לזה שיטת מצליח. מאז 1996 הצטברו פערים של הפרשות 6 מיליארד שקל בין הפרשות החברה לפנסיה של העובדים לבין מה שהצטבר בקופת הפנסיה בפועל, יש עוד חריגה של שני מיליארד שקל בקרן הנאמנות של העובדים, ויש עוד 3.4 מיליארד שקל חריגות שכר בחברה והמספרים עוד מוטים כלפי מטה. זה 11 מיליארד שקל שיש להחזיר לקופת החברה", העריך אז צבי ורטיקובסקי, המשנה למנכ"ל במשרד מבקר המדינה, זאת במסגרת הדיון שהתקיים בכנסת במרץ במסגרת ועדת הביקורת של המדינה.  

 

ראשי הוועד של חברת החשמל העמידו כתנאי לרפורמה את הדרישה לוותר על כל חריגות השכר של החברה. הממונה על השכר דוד אמסלם הודיע זה מכבר שמדובר בנושא שכלל לא על הפרק ולכן אין לדון בו. 
בטל שלח
    לכל התגובות
    x