בארץ

בלעדי לכלכליסט

לפיד החליט שלא לוותר על מניית הזהב בצים

עמדת האוצר מצטרפת לעמדת משרד התחבורה בנידון והיא מקשה על האפשרות להשגת הסדר חוב בחברה; זאת לאחר שבחברה לישראל, בעלת השליטה בצים, הזהירו כי ההסדר מותנה בוויתור על המניה

ליאור גוטמן 11:3019.06.14

שר האוצר יאיר לפיד החליט שלא לוותר על מניית הזהב בצים. כך נודע ל"כלכליסט". בהודעה ששלח הבוקר (ה') שר האוצר לחברת הספנות הוא קבע שהמדינה תמשיך להחזיק במניית הזהב שם.

 

  

לטענת האוצר, ההחלטה התקבלה לאחר דיונים שהתקיימו בראשות מנכ"לית משרד האוצר יעל אנדורן, ובהשתתפות נציגי אגפי משרד האוצר הרלוונטיים, משרד הביטחון, משרד התחבורה ומשרד המשפטים.

 

מניית הזהב של המדינה בצים ניתנה באמצע העשור הקודם בעת הפרטת החברה ומכירתה למשפחת עופר. המניה נועדה לשמש "רשת ביטחון" כך שבמקרה חריג (מלחמה, אסון טבע) צים תשרת את צרכי המדינה בכל מצב ובכל תנאי ולכן היא מחוייבת להחזיק צי אוניות וניהול ישראלי. בנוסף, צים אחראית על הכשרת העתודה הימית של ישראל.

 

ממידע שהגיע לידי "כלכליסט" עולה שההחלטה התקבלה במסגרת הדיונים שמעו נציגי המדינה את עמדת חברת צים, ועמדת איגוד קציני הים. 

 

יעל אנדורן, מנכ"לית משרד האוצר יעל אנדורן, מנכ"לית משרד האוצר צילום: עומר מסינגר

 

עמדת האוצר מצטרפת לעמדת משרד התחבורה בנידון והיא למעשה מגלגלת את בעיית חברת צים לידי בעליה, משפחת עופר. צים נמצאת על סף סגירת הסדר חוב מול נושיה שכולל "תספורת" של 1.5 מיליארד דולר. בפברואר האחרון הזהיר מנכ"ל החברה לישראל כי גיבוש הסדר החוב מחייב שהמדינה תוותר על מניית הזהב אחרת הסדר החוב עלול להתגלגל לקופת המדינה.

 

אנדורן גיבשה את הדיונים

 

מנכ"לית המשרד יעל אנדורן היתה מעורבת בגיבוש עמדת האוצר.כפי שנחשף ב"כלכליסט" מי שהיה אמור לדון בנושא הוא מנכ"ל רשות החברות אורי יוגב, אולם בהחלטה פנימית באוצר הנושא הועבר לבקשת יוגב לאנדורן כדי למנוע חשש כלשהו לניגוד עניינים כיוון שניר גלעד, מנכ"ל החברה לישראל, השקיע בעבר בחברה פרטית בבעלות יוגב.

 

באופן אירוני, עסקי משפחת עופר לא זרים לאנדורן - זו שימשה עד אפריל 2013 כדירקטורית בחברת בז"ן (בתי זיקוק) שבשליטת החברה לישראל. אנדורן אמנם סיימה את תקופת הצינון הקבועה בחוק (שנה לחברות שליטה, חצי שנה לחברות בת) אבל עיסוקה בנושא הפגיש אותה עם בעלי השליטה של צים.   

 

תגובת מעוצת עובדי צים ואיגוד קציני הים: "אנו מברכים את לפיד על החלטתו לא לוותר על מניית הזהב וקוראים לו לא לשנות את נוסח המנייה. הוויתור על מניית הזהב היה עלול לגרום להברחת החברה לחו"ל, להשתלטות עויינת על החברה מצד גורמים זרים, להעדר מענה להובלת סחורות דרך הים בשעת חירום, לפיטורי אלפי עובדים ולחיסול הספנות הישראלית".

 

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x