שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

פרסום ראשון

עתירה לבג"ץ נגד קידוחי הנפט ברמת הגולן: "אפק מסווה את כוונותיה האמיתיות"

עותרים משמונה יישובים טוענים בעתירתם כי החברה בראשה עומד אפי איתם הטעתה את גורמי התכנון ואת הציבור כאשר הציגה את בקשתה לחיפושי נפט רגילים בזמן שהיא מעוניינת בפועל לחפש פצלי נפט - דבר העשוי לפגוע במאגרי המים ברמה

ליאור גוטמן 13:3218.06.14

שמונה עותרים מחמישה יישובים שונים ברמת הגולן עתרו לפני שעה קלה (ד') לבית המשפט העליון בשבתו כבג"ץ בדרישה לעכב פעולות קידוחי נפט ברמת הגולן. כך נודע ל"כלכליסט". העתירה הוגשה כנגד ועדות התכנון במשרד הפנים כאשר משרדי הפנים והאנרגיה צורפו כמשיבים וזאת יממה לפני הדיון שאמור להתקיים מחר (ה') בבקשה של חברת אפק לקבלת היתר לחיפושים וקידוחי נפט בדרום רמת הגולן.

 

עיון בעתירה מעלה שהטענה העיקרית היא שחברת אפק, הפועלת תחת חברת ג'יני שאחד ממנהליה הוא שר התשתיות לשעבר תא"ל (מיל) אפי איתם, "מעוניינת בביצוע קידוחים לחיפוש פצלי נפט ברמת הגולן לשם הפקת נפט", כאשר לכאורה הבקשה נעטפה "באצטלא של חיפושי נפט רגילים, והטעתה בכך את גורמי התכנון וניסתה להטעות גם את הציבור".

 

רמת הגולן. היישובים העותרים טוענים כי חברת אפק מטעה את הציבור רמת הגולן. היישובים העותרים טוענים כי חברת אפק מטעה את הציבור צילום: אפי שריר

 

הנימוק, כך לטענת העותרים, הוא שחברת אפק ביקשה לבצע "לא פחות מ-10 קידוחי ניסיון למציאת נפט, בשטח דרום רמת הגולן, כשהיא מסווה את כוונותיה האמיתיות. הגם שהבקשה לאורכה ולרוחבה נראית כבקשה לביצוע קידוחי נפט", כאשר זה יופק לכאורה לאחר מציאת "פצלי נפט (tight oil)", בהליך אותו מתארים העותרים כמסוכן בשל צורת החיפוש שכוללת יצירת סדקים בסלע ושימוש לכאורה כימיקלים מסוכנים .

 

"על רמת הגולן, על שפע מעיינותיה, ההיסטוריה, הארכיאולוגיה ואתרי המורשת הרבים שלה, כמו גם על היותה אחת המקומות המתויירים ביותר בארץ, אין צורך להרחיב", מסבירים העותרים, וטוענים שקיים חשש שבמהלך הליך החיפוש יפגעו מאגרי מים ואף באתרי מורדת. עוד נטען שחוות דעת של "המכון לחקר ימים ואגמים" מיוני 2014 מחזקת לכאורה את העתירה ולכן יש להורות מייד על עצירת הליך אישור הפעולות לחיפושי נפט ברמת הגולן כדי לקיים דיון מעמיק במטרות, הדרכים והבקשות שחברת אפק מתכננת שם.

 

את העותרים מייצגים עורכי הדין יובל גלאון, אלירן סטריכמן ומיכאל טירר ממשרד שביט בר-און גלאון צין יגור.

 

מחברת אפק נמסר בתגובה: "העתירה טרם נתקבלה ועל כן נגיב עליה בבית המשפט אם וכאשר נידרש. חברת אפק גאה להוביל את הפרויקט הלאומי של חיפוש הנפט בגולן. מציאת מאגר נפט משמעותי בגולן היא משימה בעלת חשיבות עצומה למדינת ישראל ולגולן".

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x