$
בארץ

צפו ביו"ר ועדת הכספים מעביר מאות מיליוני שקלים לבדו

ח"כ סלומינסקי, שהיה היחיד שהגיע בזמן לדיון, העביר 880 מיליון שקל, שחלק מהם מיועד לחינוך התורני, וקיצץ תקציבים למוסדות החינוך של ש"ס. ח"כ שפיר הודיעה כי תפנה לוועדת האתיקה של הכנסת

רוני זינגר 15:2811.06.14

880 מיליון שקלים עברו היום בתוך שלוש דקות, לאחר שיו"ר ועדת הכספים ח"כ ניסן סלומינסקי (הבית היהודי) העביר אותם בעצמו, זאת כיוון שיתר חברי ועדת הכספים לא התייצבו בזמן לישיבה שנקבעה הבוקר (ד').

 

בהמשך, כשהצטרפו חלק מחברי הוועדה, אושרו עוד העברות בסך של קצת פחות ממיליארד שקלים למשרדי הממשלה השונים ובסך הכל אישרה היום ועדת הכספים העברת 1.7 מיליארד שקלים - כל זאת במשך רבע שעה של דיון.

 


 

כמדי שבוע, גם הבוקר, התקיים דיון בנושא העברות תקציביות - תוספות תקציב שעוברות ממשרד אחד לשני או אישור של עודפים מחוייבים. הישיבה נקבעה לשעה תשע בבוקר, ואולם בשעה זו נכח באולם הוועדה רק יושב הראש שלה סלומינסקי שבחר לא להמתין ליתר החברים והחל לאשר את ההעברות. הבקשה הראשונה היתה העברה בסך 880 מיליון שקל למשרד החינוך, מתוכם 500 מיליון שקל עבור תוספת שעות לימוד במערכת, 175 מיליון עבור הארכת שנת הלימודים לכיתות א' ו-ב', 110 מיליון שקלים עבור ישיבות שמעודדות גיוס לצה"ל, 17 מיליון שקל ל"תרבות יהודית", 15 מיליון שקל לחינוך יהודי בתפוצות, 78 מיליון שקל לחינוך התיישבותי ועוד. עוד כללה הבקשה גם קיצוץ של 40 מיליון שקלים בתקציב החינוך התורני המקרוב לש"ס.

 

סלומינסקי. אקט חינוכי או מחטף? סלומינסקי. אקט חינוכי או מחטף? צילום: עומר מסינגר

 

דקות בודדות אחרי שסלומינסקי אישר לבדו את ההעברה נכנסה לדיון ח"כ סתיו שפיר שהסבירה את איחורה בשל תאונת דרכים שאירעה בכביש מספר 1, דבר שיצר פקק תנועה.

 

שפיר הופתעה לגלות שהסעיף הראשון בהעברת הכסף אושר והודיעה כי תפנה בעניין לוועדת האתיקה של הכנסת: "זו עוד הוכחה לזלזול של יו"ר ועדת הכספים שמגן אך ורק על האינטרסים הפוליטיים הצרים של מפלגתו ולשם כך מוכן לעבור על כל כלל אתיקה בכנסת ולמנוע פיקוח פרלמנטרי אפקטיבי על תקציב המדינה", אמרה שפיר. לזעמה הצטרפו גם חברי הכנסת החרדיים, משה גפני (יהדות התורה) ויצחק כהן (ש"ס) שהצטרפו מאוחר יותר לדיון והופתעו לגלות שהאיחור שלהם עלה באישור קיצוץ כסף לישיבות ובתי ספר של אנשי מגזרם - "זה מחטף" טען גפני כנגד המעשה של סלומינסקי.

 

שפיר. "זו עוד הוכחה לזלזול של יו"ר ועדת הכספים שמגן אך ורק על האינטרסים הפוליטיים הצרים של מפלגתו" שפיר. "זו עוד הוכחה לזלזול של יו"ר ועדת הכספים שמגן אך ורק על האינטרסים הפוליטיים הצרים של מפלגתו" צילום: עומר מסינגר

 

לאור המחאות הסכים סלומינסקי לקיים בנושא דיון חוזר, אף שעל פי הנוהלים לא היה מחוייב בזה.

 

בהמשך כאמור אושרו העברות למשרדי ממשלה נוספים: 487 מיליון שקלים עבור שיקום נחל הקישון, פיתוח פארק אריאל, שיקום ים המלח, שיקום הכרמל, פיתוח פארק שבע וטיפול בפסולת במגזר הבדואי. 254 מיליון קלים עבור מחקרי מדע ותכנית החלל, פעילויות בתחום החלל ומימון מחקרים בתחום הסייבר, 61 מיליון שעברו למשרד האנרגיה בשביל מכרזים בתחום תוכניות מתאר לרשויות המקומיות, ו - 18 מיליון שקלים למתאם הפעולות בשטחים לטובת בניית תשתית להקמת מערכות שיקוף סחורות לגשר אלנבי.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x