$
בארץ

נחשף בכלכליסט

מזכירות קיבוץ שדות ים: "לא היה נכון להחזיק רק במניה אחת"

הראיון עם יואל סלע, בן למייסדי שדות ים שהתנגד למכירת מניות אבן קיסר, עורר סערה בקרב החברים. "ההחלטות נתקבלו ביושר ובהגינות", אומרים במזכירות הקיבוץ ומצהירים - נחפש השקעות חדשות. חלק מהחברים דוחפים דווקא להפרטה

גולן חזני 06:5311.06.14

קיבוץ שדות ים מאשר לראשונה כי הוא מחפש השקעות חדשות, וכי בקרוב יקיים דיון על הפרטה, חלקית או מלאה, של הקיבוץ. כך עולה מתגובה מפורטת שהעבירה מזכירות הקיבוץ ל"כלכליסט" בעקבות הפרסום אתמול (ב') על ההחלטה למכור נתח ממניות חברת אבן קיסר.

הקיבוץ מכר 18% ממניות החברה בנאסד"ק תמורת כמיליארד שקל ברוטו וירד לאחזקה של 33%, מה שגרם לכעס בקרב חברי קיבוץ ותיקים שהתנגדו למכירה. הקיבוץ מפוצל כיום בין המתנגדים והתומכים בהחלטה, וחלוק גם בשאלת ההפרטה שבדרך.

 

יואל סלע. יותר מוויכוח על כסף יואל סלע. יותר מוויכוח על כסף צילום: אלעד גרשגורן

 

בראיון נרחב אתמול עם יואל סלע, בן למייסדי הקיבוץ ומהמתנגדים למכירה, הוא ביטא את הכעס בקרב חלק מן החברים, יצא נגד המצטרפים לקיבוץ לאורך השנים, שלדבריו הובילו את המכירה, וטען כי "מדובר באנשים בינוניים שאכפת להם רק מעצמם...הגיעו לפה טרמפיסטים שלקחו הרבה מאוד כסף".

 

הראיון עורר סערה בקיבוץ, והפך לנושא שיחה גם בקיבוצים אחרים בארץ לאחר שהציף את שאלת היחסים בין הדור המייסד לחברים חדשים. מקסים אוחנה, יו"ר אבן קיסר וחבר הקיבוץ, מזוהה עם ילדי החוץ.

 

"הקיבוץ לא 'מפוצל' כפי שדווח", נמסר ממזכירות הקיבוץ. "המזכירות קובעת כי ההחלטות נתקבלו ביושר, בהגינות ועל פי הליך סדור שלווה על ידי גורמים מקצועיים בתחום הפיננסי והמשפטי ובאישור האסיפה'". יצוין כי דברים אלה נאמרים בעקבות טענה מרכזית של סלע שלפיה הוצמד לחברים "אקדח לרקה", והם נדרשו להחליט בתוך 48 שעות אם למכור.

 

"ההחלטה אושרה בהליך דמוקרטי המבטא את רצון החברים בקיבוץ שתמכו במהלך ברוב גדול", נאמר.

 

יתרה מזאת, הוסיפו במזכירות, "המצב שבו הקיבוץ מחזיק את כל נכסיו במניה אחת בלבד, הנו מסוכן וחסר אחריות כלפי 400 חבריו ובני משפחותיהם. חשוב לזכור כי גם לאחר המכירה ימשיכו חברי שדות ים להיות בעלי המניות הגדולים ביותר באבן קיסר וימשיכו לאחוז בגרעין השליטה בחברה. המפעל יישאר בקיבוץ ויועסקו בו חברות וחברים מהקיבוץ".

 

בנוגע לשימוש ברווח מן המכירה ולאופי העתידי של הקיבוץ צוין כי "הכספים יתחלקו בין השקעות חדשות ומתאימות שיאתר הקיבוץ לבין השקעה בצרכים משותפים בתשתיות הקיבוץ, פנסיות לחברים ועוד. במקביל וללא קשר, הקיבוץ הוא קיבוץ שיתופי ויקיים בקרוב דיון מחודש על אורחות חייו, על מנת להתאימן למציאות המשתנה".

 

הדיון בהפרטת הקיבוץ צפוי בשבועות הקרובים, כשדווקא הדור הצעיר מתנגד לרעיון. סלע הודיע שיתמוך. סלע, אגב, נמנע לראשונה בחייו, לתרום דם למאגר בטיחות של הקיבוץ, לניידת התרמה שמגיעה פעמיים בשנה להתרים את החברים, וזאת מתוך כעס ואכזבה על ההחלטה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x