שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

בלעדי לכלכליסט

ועדת אלאלוף תמליץ להקטין את הסיכון בפנסיה

הוועדה למלחמה בעוני תגיש את הדו"ח הסופי בשבוע הבא, ותמליץ שרמת הסיכון בפנסיה תרד ככל שהגיל עולה

מיקי פלד 06:5311.06.14

ועדת אלאלוף עומדת להמליץ על מהפכה בתחום הפנסיה. ל"כלכליסט" נודע כי צוות בראשות ניצה קסיר מבנק ישראל מתכוון להמליץ על שינוי הסיכון בחיסכון הפנסיוני בהתאם לגיל ולהכנסה. המלצה נוספת תהיה חיוב קרנות הפנסיה שלא לגבות דמי ניהול על החלק מהחיסכון הפנסיוני שמנוהל באג"ח שהממשלה מנפיקה במיוחד לטובת הקרנות, אלא רק בחלק שבאמת מנוהל על ידי הקרן - שעומד כיום על 70% מהחיסכון. ההמלצות יוגשו לשר הרווחה מאיר כהן ב־16 ביוני, לצד הדו"ח הסופי של הוועדה למלחמה בעוני.

ההנחה של ההמלצה היא שככל שגיל החוסך עולה, כך הוא צריך שסיכון ההשקעות בקרן הפנסיה שלו יהיה נמוך יותר. הצוות לא ציין איזה שיעור השקעה מתאים לאיזה גיל ומתכוון להמליץ על העיקרון בלבד. באופן דומה, מוצע גם להתאים את שיעור ההשקעה באג"ח שמיועדות לגובה ההכנסה. כך, מי שנמצא מתח לרף מסוים של שכר יהיה מושקע יותר באג"ח מיועדות. רף עליון כזה אמור להבטיח שסבסוד המדינה של האג"ח המיועדות יושקע יותר באלו שעשויים להיקלע לעוני לאחר הפרישה.

 

אלי אלאלוף. ימליצו גם על הפחתה בדמי הניהול אלי אלאלוף. ימליצו גם על הפחתה בדמי הניהול צילום: אוראל כהן

 

המלצות דומות נשמעו בשנים האחרונות גם במשרד האוצר, אך בשל מחלוקות פנימיות במשרד הן מעולם לא יושמו. היתרון של הכנסת ההמלצות דרך ועדת אלאלוף הוא שהן אמורות להגיע כמקשה אחת לאישור הממשלה. צעד שכזה לא יבטיח יישום אבל בוודאי יאפשר לקדם אותו. ההכרעה תהיה בסופו של דבר לפי שאלת התקציב: המדינה מסבסדת כיום את האג"ח המיועדות לפנסיה ב־2.5 מיליארד שקל בשנה. באגף התקציבים חוששים כי עם הזדקנות האוכלוסייה תידרש הפניית תקציבים גדולים יותר.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x