$
בארץ

היועץ הכלכלי לרמטכ"ל: "המלחמה מול החיזבאללה לא זולה יותר ממלחמה מול טנקים"

תא"ל ראם עמינח אמר בכנס הרצליה שבשל הטלטלה האזורית והשינויים המהירים בטכנולוגיה "התקציב הנדרש לניצחון הרבה יותר גדול"

עמרי מילמן 17:3409.06.14
"אי קיומה של תוכנית רב שנתית עושה רע לא רק לתקציב הביטחון אלא למדינת ישראל", כך אמר ראם עמינח, היועץ הכספי למטכ"ל, בפאנל "עדכון תפיסת הביטחון הלאומי" שנערך בכנס הרצליה. עמינח הדגיש כי אי הוודאות פוגעת ביכולת העבודה של משרד הביטחון: "בתקופת ועדת ברודט הייתה ודאות טובה יותר, מקווה שתקבע תכנית רב שנתית חדשה, בין אם על ידי ועדת לוקר או הדרג המדיני, ושנייצר ודאות שהיא טובה לכולם".   

 

עוד אמר עמינח בפאנל, כי "היום אנחנו צריכים לתת מענה לכמות מסוימת של אנשי חיזבאללה. כשמשווים זאת לתרחיש של לחימה מול טנקים, המענה לא בהכרח יותר זול. כשאתה מסתכל על איש חיזבאללה שנמצא במקום לא ברור בתוך כפר או ליד אוכלוסיה, המענה יכול להיות יותר יקר - באמצעים, באיתור, בדרך להגיע אליו".

 

רובד נוסף אליו התיחס עמינח הוא עלות השינויים אליהם נדרש צה"ל נוכח השינויים הטכנולוגיים והאזוריים: "עצם השינוי עולה כסף, בלי קשר לשאלה של מה שהיה קודם ומה עולה יותר. גם אם עוברים מטנקים לגדר, לשינוי יש עלות. אם נוסיף לזה שלא תמיד אני יכול להיפטר או להוריד חלק מהדברים שהיו לי קודם, העלות אחרת לחלוטין. אפשר להתווכח אם האיומים גדלו או קטנו, אבל אי אפשר להתווכח שהשונות גדלה דרמטית".

 

ראם עמינח. ראם עמינח.

 

עמינח המשיך: "אחת הבעיות של השינוי זה ההשפעה על הטווחים היותר ארוכים. אנחנו לא יכולים להכין מענה שבוע קודם. אם היום מופעל משבש GPS אז לא יעזור שעכשיו נעבוד על מענה. כשאנחנו מסתכלים על השונות וקצב השינוי - השינוי מחייב אותנו לייצר מענים להרבה יותר אתגרים.יש שתי טלטלות - טלטלה אזורית, מישהו יכול לדעת מי האויבים שלנו בעוד מספר שנים? כשעל זה מוסיפים את השינויים הטכנולוגיים, אתם מבינים שאם רוצים לתת מענה השונות היא ענקית".

 

עמינח מקשר זאת לתקציב ואומר כי "אם מדברים על בעיית התקציב, ברור שככל שהשונות עולה התקציב הנדרש לניצחון הרבה יותר גדול. בעידן שבו השינויים כפולים, טכנולוגיים ואזוריים, ובעוד שאנחנו רוצים להכין היום חלק מהמענה, כדי שלא יגיע מאוחר מדי, אנחנו מגיעים לפערים התקציביים".

 

עמינח סיכם: "תקציב הביטחון כולל חלקים שאולי לא נכון שיהיו בו אלא במקומות אחרים. כמו במשרדי ממשלה אחרים, חלק מהתקציבים יהיו במקומות אחרים. זה תהליך נכון שיציג לציבור את גודלו האמיתי של תקציב הביטחון, שבלי אותם רכיבים אפילו נמוך מתקציב משרד החינוך".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x