$
בארץ

איכילוב סוגר את חדר הלידה הטבעית בשל איסור גביית תשלום

בעוד ועדת גרמן דנה בהכנסת שר"פ לבתי החולים הציבוריים הורה משרד הבריאות לאיכילוב להפסיק לגבות תשלום של 4,200 שקל עבור השימוש בחדר הלידה הטבעית שבו. בתגובה בית החולים החליט לסגור את החדר החל מיולי

מיקי פלד 16:1605.06.14

בית החולים איכילוב יסגור את חדר היולדות הטבעית שבו לאחר שמשרד הבריאות הורה לו להפסיק לגבות תשלום מיולדות עבור השימוש בחדר, כך נודע ל"כלכליסט". השבוע שלחה הלשכה המשפטית של משרד הבריאות מכתב לבית החולים בו נכתב כי אסור לבית חולים ציבורי להציע שירות רפואי פרטי, וזאת בהמשך להוראה של המשרד לבתי החולים מלפני כשנה להפסיק את שירות המיילדת האישית מאותה סיבה בדיוק. לאחר קבלת ההנחייה הודיע איכילוב על ביטול שורה של סיורים ליולדות בחדר הלידה הטבעי של בית החולים ליולדות ליס ועל סגירת החדר החל מיולי.

בית חולים איכילוב בית חולים איכילוב צילום: שאול גולן

 

איכילוב גובה תשלום של 4,200 שקל על השימוש בחדר הלידה הטבעי, שהציע תשתית נוחה יותר ללידה טבעית מאשר חדר לידה רגיל שגם בו ניתן לבצע לידה שכזו. בבתי חולים ציבוריים אחרים, כמו רמב"ם וזיו, לא ניגבה תשלום על חדר לידה טבעי. עד תחילת השנה גם בשיבא היה נהוג לגבות כסף אך גם הוא החליט לסגור את חדר הלידה בתגובה להוראת משרד הבריאות שאסר גביית כסף על מיילדת אישית. גם במקרה של שיבא וגם במקרה של איכילוב מדובר על שירות עליו נגבה תשלום כבר שנים רבות תוך עצימת עין של משרד הבריאות שרק בשנה האחרונה עושה אמצים להסדיר את התחום.

 

באופן מעט אירוני, בימים אלו בדיוק דנה ועדה בראשות שרת הבריאות יעל גרמן בהמלצה לאפשר לבתי החולים הציבוריים למכור שירותים רפואיים פרטיים (שר"פ). הדיון אמנם נסוב ברובו סביב שאלת בחירת המנתח, אך לא מן הנמנע כי מהרגע שיאושר עקרונית לבית החולים למכור שירות פרטי כלשהו הדבר יאפשר לבתי החולים לגבות תשלום עבור חבר לידה טבעי.

 

מאיכילוב נמסר כי "המרכז הרפואי ת"א הפעיל במשך שנים שירות לידה טבעית בתשלום. מספר חודשים לאחר שהמרכז הצטרף לבתי"ח אחרים עם שירות לידה אישית בתשלום נאסר הדבר ע"י המשרד החל בינואר 2014. עם החלת האיסור הפסקנו לבצע לידות אישיות בתשלום. לא חשבנו שהאיסור חל גם על הלידות הטבעיות שהופעלו על ידינו מזמן כמענה לביקוש של יולדות ותחליף ללידות הטבעיות בבית על הסיכון הכרוך בהם. מיד כשהמשרד הודיע לנו על האיסור לקיים גם לידות טבעיות בתשלום – ניתנה הנחיה והשירות הזה יפסק ביולי".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x