$
בארץ

מהי תוכנית המאבק בתכנוני המס (BEPS)?

ב־OECD מעדיפים לתקן את שיטת המס הקיימת ולא להפוך אותה על פיה

דוד רפאלי 06:4905.06.14
אנחל גורייה, מזכ"ל ה-OECD אנחל גורייה, מזכ"ל ה-OECD צילום: אי פי איי

 

עם פרוץ המשבר הכלכלי העולמי ב־2008 ביקש פורום ה־G20 (שבו חברים שרי האוצר ונגידי הבנקים המרכזיים של 20 הכלכלות הגדולות) מה־OECD לטפל בבעיית תכנוני המס הבינלאומיים, שמערערת את ההוגנות והשלמות של מערכות המס בעולם.

 

ה־OECD הגיש דו"ח ראשוני המזהה 15 נושאים עיקריים שיש לטפל בהם וקבע לוח זמנים להשלמת גיבושה של תוכנית פעולה מקיפה (ספטמבר 2014, ספטמבר 2015 ו־דצמבר 2015), שנקראת BEPS (Base Erosion and Profit Shifting). מטרת התוכנית היא לעדכן את חוקי המס הקיימים, כך שיוכלו להתמודד עם הגלובליזציה והעידן הדיגיטלי מבלי לשנות את שיטת המס מהיסוד.

 

נושאי התוכנית מתחלקים לשלוש קטגוריות: האחדה של חוקי המס בעולם; שינוי הכללים הנוגעים למחירי העברה; וקידום שקיפות באמצעות חובת דיווח של חברות ושיתוף פעולה בין המדינות. הדו"ח הראשוני שפורסם ב־2013 זכה לתמיכה מלאה ממדינות ה־G20.

 

מדינת ישראל חתומה על הצהרת ה־OECD בדבר חשיבות המאבק בתכנוני המס והמשך גיבוש תוכנית ה־BEPS. ואולם, הכללים המתגבשים כעת בתוכנית מעוררים סערה עולמית, משום שהם מנסים לעצור את "המירוץ לתחתית" (race to the bottom) בין המדינות שמנסות למשוך אליהן חברות בינלאומיות באמצעות הטבות מס אגרסיביות. לאחר שהתוכנית הסופית תגובש, השלב הבא יהיה הפעלת לחץ בינלאומי על המדינות לאמץ וליישם אותה, אך ייתכן שאלה יקבלו רגליים קרות והתוכנית תהפוך לאות מתה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x