$
בארץ

כיל ונשר לא נכנעו לסחטנות של אלון חסן

בכיר בכיל דשנים התריע כבר לפני כשנה וחצי כי מופעלים עליו לחצים לעבוד עם דנה לוגיסטיקה, החברה שנמצאת בלב חקירת המשטרה נגד בכירי הנמל. במקביל גורמים בנשר מסרו עדויות במשטרה בחשד כי גם הם היו נתונים לאיומים

ליאור גוטמן ורוני זינגר 08:0529.05.14

כיל דשנים ונשר נמנות עם החברות שהיו נתונות לכאורה ללחצים מידי מקורביו של יו"ר ועד עובדי הנמל אלון חסן. כך עולה מפרטים חדשים שנחשפו בנוגע לחקירה שהמשטרה מנהלת נגד בכירים בנמל. החוקרים סבורים כי דנה לוגיסטיקה, חברה שהוקמה בידי מקורבי חסן, הפעילה לחצים ואיומים על חברות שפועלות במסגרת הנמל, כדי שיעבדו עמה. 

 

בסוף 2012 בכיר בכיל דשנים, חברה־בת של כיל, שלח מכתב לאחד מסמנכ"לי התפעול של הנמל, שבו כתב כי הוא הופתע לגלות שדנה לוגיסטיקה החלה לנגוס בפעילותה של אמקו ים, החברה שהעניקה לה שירותי העמסת מטענים בנמל קודם לכן. הבכיר גם הופתע לשמוע כי מטעני גופרית של כיל נפלו מהסיפון לים, מבלי שאף אחד יוכל להסביר מדוע.

 

לטענתו, הנפילה לא היתה מקרית, והוא טען כי אחד מהמקורבים לחסן פנה אליו, והבהיר כי מוטב לו שיעבוד עם דנה לוגיסטיקה. העבודה מולם, כך טען, תשמור על הסחורה שלו ותקל על בעיות מול המשרד להגנת הסביבה. וכשהבכיר סירב להצעה, אירעה התקרית.

 

מנכ"ל נמל אשדוד יצחק בלומנטל מנכ"ל נמל אשדוד יצחק בלומנטל צילום: צפריר אביוב

 

בימים האחרונים המשטרה קיבלה עדויות מגורמים במונופול המלט נשר, בחשד כי גם הם נפלו קורבן ללחצים מצד דנה לוגיסטיקה.

 

הנמל ממשיך לפעול כרגיל

 

אתמול בבוקר, יום למחרת מעצרם המתוקשר של בכירים בנמל אשדוד, עובדי הנמל וההנהלה המצומצמת ניסו בעיקר למזער נזקים. המנכ"ל יצחק בלומנטל כינס את העובדים, ומסר להם שהנמל ימשיך לפעול כרגיל. "אנחנו ארגון חזק עם הנהלה חזקה", אמר בלומנטל, "חשוב שבמקום שכזה יהיה ועד חזק שיתנהל מול העובדים ולא מול ההנהלה".

גם ועד עובדי הנמל קיים פגישה עם העובדים אתמול, שבה נאם אבינועם שושן, מחליפו של חסן ושותפו למועצת עיריית אשדוד, ומסר: "אנחנו לא חלשים, ושאף אחד לא יטעה". לדברי אחד מעובדי הנמל, שושן ביקש לשמור על פרופיל נמוך ולא "לרקוד על הדם" של חסן.

 

אלון חסן מובל למעצר אלון חסן מובל למעצר צילום: גדי קבלו

 

בוועד ממשיכים לתקוף את המעצרים בטענה כי הם חלק מהמאבק בינם לבין המדינה על הקמת הנמלים החדשים. "כיום יותר מאי פעם כולנו, כל עובדי הנמלים בישראל, מאוחדים במאבק נגד הקמת הנמלים המיותרים בישראל", אמר אתמול שושן, ונתלה בהצהרה מפתיעה שהעניק אתמול מבקר המדינה יוסף שפירא בכנס המבקרים. לדברי שפירא, "בנושא הפרטת הנמלים — יש גופים שהמדינה לא יכולה להעביר לידים פרטיות, ואני ממליץ לקרוא את ההחלטה של השופטת ביניש בנושא הפרטת בתי הסוהר, שבעקבות ההחלטה לא הופרט".

 

בחברת נמלי ישראל, הרגולטור שמפקח על הנמלים, סירבו להגיב לפרשה.

 

מי יזם את החקירה?

 

יו"ר הנמל לשעבר גדעון סיטרמן טען אתמול כי הוא היה מי שדחף לחקירת המשטרה. מנגד, ברשות החברות הממשלתיות טענו כי הם היו המנוע מאחורי העברת המידע למשטרה, מה שהוביל לכך שבדצמבר יצא שימוע לקראת הדחה שכלל מספר האשמות כנגד סיטרמן, לרבות אי־מינוי בכירים בנמל, אי־השעיית עובדים בעלי אישום פלילי ואי־טיפול בעניינו של חסן.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x