$
משפט

החשד: כספי החברה הציבורית שמן שימשו לתמיכה בקבוצת מ.ס אשדוד

לפי החשד שמן שבשליטת בן זקן שכרה שטחי אחסון מדנה לוגיסטיקה, בתמורה לטובות הנאה שאחת מהן היא הסכם חסות בהיקף של מיליון שקל לקבוצת הכדורגל שבבעלות בן זקן

תומר גנון 15:1328.05.14

ג'קי בן זקן, מבעלי השליטה בחברת חיפושי הנפט והגז הציבורית שמן, נחקר שלשום תחת אזהרה במשרדי היחידה למאבק בפשיעה הכלכלית בחשד לעבירות מרמה והלבנת הון, זאת במסגת חקירת החשדות לשחיתות בנמל אשדוד.

לפי החשד, בן זקן הפיק טובות הנאה מכך ששמן שכרה שטחי אחסון ואחזקה בנמל מחברה פרטית בשם דנה לוגיסטיקה. אחת מטובות ההנאה, לכאורה, היתה הסכם חסות של מיליון שקל לשנתיים שעליו חתמה דנה עם מ.ס אשדוד, קבוצת הכדורגל שבבעלות בן זקן.

 

ג'קי בן זקן, מבעלי השליטה בשמן והבעלים של מ.ס אשדוד ג'קי בן זקן, מבעלי השליטה בשמן והבעלים של מ.ס אשדוד צילום: עמית שעל

 

בעלי חברת דנה, ששמם נאסר לפרסום, שכרו את שטחי האחסון שבהם עשתה שימוש שמן מהנהלת נמל אשדוד. לפי החשד, בן זקן פעל על מנת ששמן תקבל את השירותים מדנה - ולא מהנמל ישירות - בתמורה לטובות הנאה שהפיק. לפי החשד, שמן שילמה עשרות מיליוני שקלים לדנה - כסף שממנו נהנה בן זקן באופן עקיף.

 

קבלת טובת ההנאה מהווה עבירת מרמה וכן עבירה לפי חוק איסור הלבנת הון.

 

תגובת באי כוחו של ג'קי בן זקן

 

ב"כ של ג'קי בן זקן, נבות תל-צור וירון ליפשס ממשרד כספי, מסרו בתגובה: "הניסיון לקשור בין שני העניינים וליצור מראית עין של מעשים לא תקינים, הוא מופרך ומקומם. מדובר בשני הסכמים שסוכמו במועדים שונים, בפערי זמן של חודשים ארוכים, ואשר לא התקיים ביניהם – בשום נקודת זמן – קשר כלשהו. הסכם השירותים בין חברת שמן לדנה היה המשתלם והזול ביותר מבין שלל ההצעות שעמדו בפניה, וזאת לאחר מכרז שערכה שמן בין כלל הגורמים הרלבנטיים. יתרה מזאת, ג'קי בן זקן כלל לא היה מעורב במו"מ המסחרי שנערך בין שמן לחברת דנה, מו"מ שנוהל

מתחילתו ועד לסופו על ידי אנשי המקצוע בחברה.

  

"הסכם החסות בא לעולם ונערך חודשים ארוכים לאחר מכן, הוא תאם את הסכמי החסות הנוהגים בעולם הכדורגל, היה גלוי וחשוף ואושר על ידי הרשות לבקרה תקציבית.

 

"נזכיר עוד כי בן זקן הוא בעל השליטה בחברת שמן, כך שהטענה כי שמן – בשליטתו ובהנהגתו – העבירה תשלומים עודפים לדנה בהיקפים של עשרות מיליוני ₪, על מנת שבן זקן יקבל חודשים לאחר מכן סכום של 1 מיליון ₪ לקבוצת מ.ס. אשדוד, היא לא רק מקוממת אלא גם נטולת כל היגיון כלכלי בסיסי.  

 

"הסברים אלה הוצגו על ידי בן זקן בחקירתו, והחלטת המשטרה כלל לא להביאו בפני שופט אלא לשחררו לביתו, מדברת בעד עצמה".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x