$
בארץ

הרף על איסור ביצוע עסקאות במזומן יעמוד על 7,500 שקל

הרף שנקבע בוועדת לוקר לצמצום השימוש במזומן עתיד לרדת בהמשך, כאשר ירידתו תהיה כפופה למנגנון שייקבע. החלטה זו של הוועדה, שעוררה מחלוקות בדיוניה, התקבלה ימים ספורים לפני המועד הצפוי לפרסום המלצותיה הסופיות

תומר ורון 20:4025.05.14

הוועדה לצמצום והגבלת השימוש במזומן בראשות מנכ"ל משרד ראש הממשלה הראל לוקר החליטה בימים האחרונים כי הרף להגבלת עסקאות במזומן יעמוד על 7,500 שקל.

הרף שמעליו יהיה אסור לבצע עסקאות במזומן היה מקור ללא מעט ויכוחים ומאבקים בדיוני הוועדה, שצפויה לפרסם את המלצותיה בימים הקרובים. חברי הוועדה התלבטו רבות בין קביעת הרף על 10,000 שקל כאשר לאחר שנה יירד הרף באופן אוטומטי ל־5,000 שקל, לבין להחיל את הרף כבר מההתחלה על 5,000 שקל ולהשאירו ברמה זו. נקודת המחלוקת העיקרית היתה העדכון האוטומטי של הסכום כלפי מטה, כשחלק מחברי הוועדה טענו כי לא ניתן להחיל שינוי משמעותי כזה באופן אוטומטי מבלי לבחון את ההשפעה שלו בפועל על שוק העסקאות במזומן ועל בעלי עסקים שעלולים להיפגע מהנושא. 

 

יו"ר הוועדה להגבלת השימוש במזומן, הראל לוקר. התלבטו בין 10,000 ל-5,000 יו"ר הוועדה להגבלת השימוש במזומן, הראל לוקר. התלבטו בין 10,000 ל-5,000 צילום: נמרוד גליקמן

 

כאמור, לבסוף, בהובלת משרד ראש הממשלה, הוחלט כי הרף, שעומד כיום על 20 אלף שקל, יעמוד על 7,500 שקל, כשירידת הרף תתבסס על מנגנון שייקבע בהמשך ויהיה מוסכם על כל המשרדים המעורבים.

 

הוועדה תמליץ להחריג מהמגבלה תחומים מסוימים כמו רכישת כלי רכב משומשים, שבהן ייקבע סכום גבוה יותר. טרם ידוע כיצד המדינה תאכוף את המגבלה אך ככל הנראה יוטלו סנקציות פליליות על החורגים ממנה.

 

בוועדה, שהוקמה בספטמבר האחרון במטרה להילחם בהון השחור, יושבים לצדו של לוקר גם ראש רשות המסים משה אשר, נציגים של משרד האוצר, בנק ישראל, משרד המשפטים והמשטרה.

 

לפני חודשיים פורסם פרק ההמלצות של הוועדה המתייחס לכרטיס הדביט. כפי שנחשף ב"כלכליסט", הוועדה המליצה לחייב את הבנקים לשווק את הכרטיס ללקוחותיהם וגיבשה מתווה להרחבת השימוש בכרטיסי חיוב מיידי וכרטיסים נטענים. הוועדה המליצה להפחית את העמלות על השימוש בכרטיסים אלה (הפחתת העמלה הצולבת - העמלה שמשלמת חברת כרטיסי האשראי שסלקה את העסקה עבור בית העסק לחברת כרטיסי האשראי שהנפיקה את הכרטיס - ששיעורה כיום הוא 0.73% מכל עסקה), והחליטה כי תינתן סמכות לממונה על הגבלים עסקיים לפקח על העמלה ולהפחיתה. הוועדה גם מעוניינת שישווקו כרטיסי דביט "טהורים" שהשימוש בהם מבטיח שבית העסק יזוכה בסכום העסקה עד שלושה ימים מביצועה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x