$
בארץ

מבקר המדינה חוקר ליקויים בהליכי המינויים והמכרזים בנתיבי ישראל

משרדו של יוסף שפירא יערוך ביקורת בחברה בעקבות ממצאיו של דו"ח שערכה רשות החברות הממשלתיות לפיו התגלו "חולשות מהותיות באפקטיביות הבקרה הפנימית"

ליאור גוטמן 08:3925.05.14
מבקר המדינה יוסף שפירא בוחן בשבועות האחרונים את תהליכי העבודה בחברת נתיבי ישראל (מע"צ לשעבר). הליך הבדיקה כולל, על פי ההערכות, בקרה על מינויים שונים של בכירים בחברה כמו גם את הבקרה הפנימית של החברה על מכרזים שונים של חברת נתיבי ישראל ברחבי הארץ.

 

חברת נתיבי ישראל היא אחת החברות הגדולות במשק והיא אחראית על ביצוע פרויקטי תחבורה שונים בן בתחום הכבישים והן בתחום הרכבות. לפי רשות החברות הממשלתיות, שפרסמה את נתוני החברה בתחילת מאי, תקציב החברה בין 2011 ל2016 מגיע ל-28.5 מיליארד שקל. החברה סיימה את 2013 ברווח נקי של כ-33 מיליון שקל (לעומת רווח של נקי של 23 מיליון שקל ב2012), כאשר הכנסות החברה הסתכמו בכ-5.706 מיליארד שקל, המשקפים ירידה מתונה לעומת הכנסות של כ-5.724 מיליארד שקל ב-2012.

 

למרות המחזור הכספי הענק, רשות החברות פרסמה לאחרונה בדו"ח השנתי שלה כי בשנים האחרונות היא ביצעה "באמצעות רואה חשבון המבקר את החברה, ביקורת מיוחדת בהתאם לסעיף 23 לחוק החברות הממשלתיות, בנוגע לשני תהליכים של מכרזים לביצוע פרויקטים בחברה". ממצאי רשות החברות העלו כי בנתיבי ישראל התגלו "ליקויים וחולשות מהותיות באפקטיביות הבקרה הפנימית". לטענת חברת נתיבי ישראל דירקטוריון החברה דן בממצאים וחלקם תוקן או נמצא בהליך של תיקון, אולם בחינת הממצאים לשנת 2013 טרם הסתיימה. כך או כך, חברת נתיבי ישראל מתנהלת כבר תקופה ארוכה ללא יו"ר כאשר האחרון היה שר החקלאות יאיר שמיר. ביום חמישי האחרון פרש מנכ"ל החברה שי ברס לאחר ארבע שנים בתפקיד, והחברה נשארה כרגע ללא מנהל בכיר.

 

Gובדי נתיבי ישראל באחד מכבישי הארץ (ארכיון). החברה מתנהלת כיום ללא מנכ"ל Gובדי נתיבי ישראל באחד מכבישי הארץ (ארכיון). החברה מתנהלת כיום ללא מנכ"ל צילום: גדי קבלו

 

ממשרד מבקר המדינה אישרו את הבדיקות ומסרו ש"משרד מבקר המדינה נמצא בעיצומה של מטלת ביקורת לגבי חברת נתיבי ישראל. במסגרתה נבדק מכלול עניינים הקשורים בחברה".

 

מחברת נתיבי ישראל מסרו ש""חוק מבקר המדינה מונע מהחברה מלהתייחס, להכחיש או לאשר נושאים הקשורים בביקורת המדינה. חוק זה חל על כולם".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x