$
בארץ

בלעדי לכלכליסט

קרן השקעות סינית בוחנת רכישת מניות מאיר שמיר בתנובה

אמש חתמה קרן אייפקס על העסקה למכירת 56% ממניות תנובה לברייט פוד הסינית; קרן הפרייבט אקוויטי הסינית סיילינג קפיטל עשויה לרכוש את חלקו של שמיר בחברת המזון

מאיר אורבך 06:5522.05.14

קרן הפרייבט אקוויטי הסינית סיילינג קפיטל בוחנת הצטרפות להשקעה בתנובה לצד ברייט פוד - שהשלימה אתמול את העסקה לרכישת 56% מהחברה, כך נודע ל"כלכליסט".

 

סיילינג קפיטל, אחת מקרנות הפרייבט אקוויטי הגדולות בסין, השקיעה בעבר בחברת הסטארט־אפ הישראלית מובילאיי (Mobileye), שנמצאת כעת על סף הנפקת ענק בנאסד"ק.

 

כאמור, אמש חתמה ברייט פוד על העסקה לרכישת חלקה של קרן אייפקס בתנובה, לפי שווי של 8.6 מיליארד שקל. כעת, לפי ההערכות, סיילינג קפיטל נמצאת במגעים מתקדמים לרכישת מניות תנובה (21%) הנמצאות בידי מבטח שמיר, שבשליטת מאיר שמיר.

 

בדצמבר האחרון השלימה סיילינג סגירה ראשונית של קרן חדשה בסך של 12 מיליארד יואן, שהם כ־1.9 מיליארד דולר, שמטרתה להשתתף ברכישות של חברות סיניות מעבר לים. בעקבות הסגירה הראשונית החלה סיילינג לבצע השקעות ובמקביל לעבוד על גיוס קרן של כ־50 מיליארד יואן, שהם כ־8 מיליארד דולר.

 

מדובר בקרן גמישה שיכולה להשקיע במגוון רחב של כלי השקעה לרבות אקוויטי או אג"ח, וכן במגוון רחב של תחומי השקעה, שלבי התפתחות החברה המושקעת ופיזור גיאוגרפי, ומשקיעות בה חברות מובילות בשוק הסיני.

 

משה דבי, דובר מבטח שמיר נסר שהחברה אינה מנהלת כל מו"מ עם סיילינג קפיטל.

  

מימין: מאיר שמיר וזהבית כהן. גורם נוסף הצטרף לעסקה מימין: מאיר שמיר וזהבית כהן. גורם נוסף הצטרף לעסקה צילום: איציק בירן

 

בשליטת ממשלת סין

 

על פי אתר החברה, סיילינג יכולה להשקיע בחברות הן כהשקעת מזנין (השקעה מאוחרת בחברה, לפני הנפקה), רכישת בעלות מלאה או רכישה של אחזקה חלקית.

 

לאחרונה חתמה סיילינג קפיטל על הסכם עם חברת ינגי סולאר —אחת היצרניות הגדולות בעולם בתחום הפוטו־וולטאי - להקמה של קרן בשווי של מיליארד יואן להשקעה באנרגיות מתחדשות, כאשר בבעלותה יהיו 49% מהקרן. כיום שווי שוק הפרייבט אקוויטי בסין הוא כ־21.9 מיליארד דולר עם 473 עסקאות שנעשו בשוק, כך על פי המגזין להשקעות הון סיכון באסיה.

 

סיילינג היא חלק משנגחאי אינטרנשיונל גרופ, ענקית השקעות משנגחאי שפועלת במספר רב של תחומי השקעות ונשלטת על ידי הממשל. ברייט פוד תשלם לאייפקס כמעט מיליארד דולר, ותיטול על עצמה את החלק היחסי מחוב של 1.9 מיליארד שקל לבנק לאומי ולבנק הבינלאומי של אפ.מש.תנ אחזקות — חברה המשותפת לאייפקס ולמבטח שמיר. אפ.מש.תנ הוקמה כחברה ייעודית לרכישת תנובה  אייפקס מחזיקה בכ־70% ממניותיה ומבטח שמיר שבשליטת מאיר שמיר בכ־30%. ברייט פוד אמורה להיכנס לנעליה של אייפקס באפ.מש.תנ.

 

על פי דיווחים בתקשורת הבינלאומית, מנכ"ל סיילינג קפיטל שייאודונג ליו אמר שהקרן חתמה על הסכם עם הבורסה של שנגחאי, ולפיו תתמוך בחברות הנסחרות שם באמצעות רכישה של חברות מעבר לים ושילובן בפעילות המקומית של החברות הרוכשות.

 

לא תהיה הנפקה

 

המגעים בין ברייט פוד לאייפקס התנהלו במשך כמעט שנה ונחשפו לראשונה ב"כלכליסט" באוקטובר 2013. את הקשר בין הצדדים יצר רו"ח ירדן זילבר, נציג פירמת רואי החשבון BDO בסין, עם השותף המנהל בפירמה ארז סופר.

 

אייפקס הפסיקה במקביל את ההכנות להנפקת החברה בבורסה בתל אביב, הנפקה שהיוותה אלטרנטיבה לכאורה למכירה, אולם מעולם לא הגיעה לשלבים מעשיים שמעבר להכנת תשקיף. גורמים בשוק החיתום אמרו כי אין זה אפשרי להוציא לפועל הנפקה עד סוף מאי.

 

העסקה תתבצע לפי שווי של 2.5 מיליארד דולר לתנובה - פי 2.5 מהשווי שבו רכשו אייפקס ומבטח שמיר את השליטה בחברה ב־2007. אייפקס, בהנהלת זהבית כהן, מחזיקה ב־56% ממניות תנובה, מבטח שמיר ב־21% והקיבוצים בראשות איציק בדר מגרנות בכ־23%.

 

מאיר שמיר, בעל השליטה במבטח שמיר, צפוי לרכז בפועל את הפעילות של תנובה בארץ כסגן יו"ר החברה, וליו"ר ימונה ד"ר גואו בנהנג, נשיא תשלובת החלב של ברייט פוד.

  

סיילינג קפיטל (Sailing Capital)

מיקום: שנגחאי והונג קונג

בעלים: שנגחאי אינטרנשיונל גרופ שבבעלות ממשלת סין

מנכ"ל: שייאודונג ליו

עוד משהו: ההשקעה היחידה שמופיעה באתר הקרן היא בחברת Mobileye הישראלית

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x