בארץ

קיבוץ כברי התנתק מחברת החשמל לטובת חברת האנרגיה פז

פז תמכור את החשמל מתחנות הכוח של בתי הזיקוק בעסקה שהיקפה נאמד ב-80 עד 100 מיליון שקל. פז: "שיתוף הפעולה עם הקיבוץ יאפשר לו לחסוך במחיר החשמל שהוא משלם ולהפחית עלויות ייצור"

ליאור גוטמן 16:3519.05.14

חברת האנרגיה פז, בשליטת איש העסקים צדיק בינו, סיכמה לאחרונה על עסקת מכירת חשמל פרטי לקיבוץ כברי. פז תמכור את החשמל מתחנות הכוח של בתי הזיקוק כאשר היקף העסקה הוא לעשר שנים והיקפו נאמד ב-80 עד 100 מיליון שקל. את המו"מ על החוזה הוביל מנכ"ל פז"א מלאכי אלפר ומנהלי קיבוץ כברי, כאשר את הקיבוץ ליווה עידו רוזוליו כיועץ מומחה בתחום תחנות הכח ועו"ד ענת קליין ממשרד חודק.

 

 

צדיק בינו צדיק בינו

 

מדובר באחת הפעמים הבודדות בישראל שיישוב שלם מתנתק מחברת החשמל לרבות חלק ניכר ממתקניו ומפעליו. בקיבוץ כברי קיימים מספר מפעלי תעשייה. הראשון הוא מפעל "כבירן" שמתמחה ביציקות מדויקות מאלומיניום לתחום התעופה. המפעל השני הוא "וריאון" שמייצר מוצרי פלסטיק טכנולוגיים מתקדמים. בנוסף הקיבוץ עוסק בתחומי החקלאות. על פי ההערכות, צריכת החשמל של קיבוץ כברי תגיע עד ל-5 מגה וואט. בין לקוחותיה של פז ניתן למנות את בתי החולים סורוקה (ב"ש) ורבין (פ"ת) ומפעל נומינוקס (קריית גת)

 

פז היא בעליה של בית הזיקוק הדרומי (בז"א) באשדוד, שנמכר לה ב-2007 במסגרת הפרטת התחום. בשטח בית הזיקוק קיימות שתי תחנות כוח, האחת פעילה מ-2009 והשנייה מ-2013, כאשר ההספק המשולב הוא כ-110 מגה וואט. פז משתמשת בתחנות הכוח לייצור עצמי כאשר שאר התפוקה נמכרת ללקוחות חיצוניים. פז מתכננת בימים אלו הקמת תחנת כוח פרטית שלישית שתגדיל את היקף הייצור הכללי שלה עד ל-180 מגה וואט, שהם כאחוז וחצי מכושר הייצור של חברת החשמל. תחנות הכוח פועלות בכוח גז טבעי, זאת לאחר שבאפריל 2012 חתמה פז על חוזה אספקת גז ממונופול "תמר" בהיקף של 3.12 מיליארד מ"ק גז טבעי לשנה ולאורך 15 שנה ובעבור כ-700 מיליון דולר.

 

מקבוצת פז נמסר "שיתוף הפעולה עם קיבוץ כברי מאפשר לקיבוץ לחסוך במחיר החשמל שהוא משלם ולהפחית עלויות ייצור. מכירת חשמל פרטי תתרום לגיוון מקורות האנרגיה במשק, לחסכון בעלויות ולשיפור איכות הסביבה".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x