בארץ

בעקבות מתווה ההבראה בהדסה: המנכ"ל אביגדור קפלן מאיים להתפטר

על פי המתווה החדש שהוגש לבית המשפט לקראת אישור תוכנית ההבראה באסיפות הנושים מחר, לבית החולים יוצמד חשב מלווה מטעם המדינה - צעד שקפלן מתנגד לו; עד 300 עובדי משק ומינהל ייאלצו לפרוש

מיקי פלד 09:5119.05.14

מנכ"ל בית החולים הדסה אביגדור קפלן איים הבוקר (ב') כי יתפטר בעקבות מתווה ההבראה לבית החולים, שהוגש אמש לבית המשפט המחוזי בירושלים, לקראת אישורה באסיפות הנושים המתוכננות מחר. התוכנית מגדירה כי להדסה יוצמד חשב מלווה מטעם המדינה אך זהותו תהיה מוסכמת גם על נשות הדסה, כי הרופאים יכפילו את נתח הכנסות בית החולים משר"פ ל-30% במקום וכי עד 300 עובדי מינהל ומשק ייאלצו לפרוש או להיות מפוטרים.

בכל הקשור לחשב מלווה, זהו אולי אחד הנושאים הרגישים מבחינת בית החולים. לפני כשבוע וחצי התבטא מנכ"ל הדסה, אביגדור קפלן, נגד חשב שכזה וטען כי לא נתן יהיה לנהל את בית החולים עם חשב מלווה. המדינה לעומת זאת הגדירה אותו כתנאי הכרחי לקבלת הסיוע בסך 1.3 מיליארד שקל אותו היא מתכוונת להעביר לבית החולים עד 2020.

 

משמאל: מנכ"ל בית החולים הדסה, אביגדור קפלן. טען כי לא ניתן יהיה לנהל בית חולים עם חשב מלווה משמאל: מנכ"ל בית החולים הדסה, אביגדור קפלן. טען כי לא ניתן יהיה לנהל בית חולים עם חשב מלווה צילום: עמית שעל

 

בשיחות הסגורות שבין קפלן ונציגי המדינה רמז לא פעם קפלן כי הוא לא יישאר בתפקידו במידה ויוצמד לבית החולים חשב מלווה. לאחר הגשת מתווה ההבראה הודיע לשכתו של קפלן כי הוא "יגבש את עמדתו וישקול את צעדיו מיד לאחר התנעת הסכמי ההבראה שיחתמו בין כל הצדדים בשבועות הקרובים".

 

מלשכתו נמסר עוד כי "ניסיונותיו של קפלן להגיע לנוסח מוסכם על הגדרת תפקידיו של החשב המלווה לא צלחו. הנוסח שצורף להסדר ההבראה המוגש לבית המשפט איננו מקובל עליו. לדעתו יצירת תפקיד של חשב מלווה כמוצע עם סמכויות רחבות שיגבילו מאד את צעדיו של המנכ"ל כשעל החשב המלווה לא מוטלת אחריות כלשהי איננו מתאים לבית חולים ויעמיד את המנכ"ל במצב בלתי אפשרי, כשהוא נושא במלוא האחריות לניהול בית החולים".

 

קפלן הדגיש כי הסכים לחשב מלווה כחלק מתכנית ההבראה "בלית ברירה כדי לא לטרפד את ההסדר המסובך שגובש בין כל הצדדים, במעורבותו האישית והאינטנסיבית במהלך השנה האחרונה,ומתוך גילוי אחריות להחזרתה המהירה של הדסה למעמדה המוביל".

 

עם זאת, לא מן הנמנע כי האיום בהתפטרות הוא ניסיון של קפלן לרכך עוד יותר את נוסח תפקידיו של החשב המלווה, לקראת המשא ומתן בין הצדדים על הסכם מפורט לפי עקרונות מתווה ההבראה. כמו כן, לא מן הנמנע כי החשב המלווה הוא רק תירוץ מתאים לקפלן על מנת לפרוש מהתפקיד, כפי שמעריכים כמה גורמים במערכת הבריאות.

 

הצדדים הגיעו למעין פשרה בה נקבע כי הנהלת הדסה לא תצטרך לקבל את אישורו של החשב המלווה לכל התקשרות עם ספק אלא רק בסכומים משמעותיים של מעל לכ-2 מיליון שקל בפעילות השוטפת של בית החולים. כמו כן, על מנת לשחרר מעל ל-3.5 מיליון שקל מחשבון בית החולים גם יצטרכו את אישור החשב. אישור החשב יצטרך להתקבל על כל הוצאה מ-1.3 מיליארד השקלים שתעביר המדינה לבית החולים עד 2020. החשב גם יצטרך לאשר קליטה של עובדים חדשים מעבר לתקינה אך לא החלפה של עובד בעובד אחר. השאלה לפיכך היא האם בפועל החשב יסתפק בפועל בעיקר בהתרעה על פעילות חריגה או כזו שאינה תואמת את תכנית ההבראה.

 

בנוסף, המתווה קובע כי תוקם ועדת שלושה שמורכבת משני נציגים של משרד הבריאות ואחד של משרד הבריאות שאמורה לעקב אחר יישום תוכנית ההבראה.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x