$
בארץ

משרד האוצר: הגירעון בשליש הראשון של השנה - רק מיליארד שקל

זאת לעומת 7.5 מיליארד שקל בינואר-אפריל אשתקד. הסיבה - גביית המסים צמחה בתקופה זו ב-12.3% והסתכמה ב-86.4 מיליארד שקל

אמנון אטד 13:1812.05.14

בחודש אפריל נרשם בתקציב המדינה גירעון קטן יחסית של כ-940 מיליון שקל, לעומת גירעון גדול הרבה יותר של כ-2.8 מיליארד שקל שנרשם בחודש המקביל בשנה שעברה. כתוצאה מכך הגירעון המצטבר בכל ארבעת החודשים הראשונים של השנה מסתכם רק בכ-1 מיליארד שקל. זאת לעומת גירעון של כ-7.5 מיליארד שקל בתקופה המקבילה בשנה שעברה, ולעומת יעד גירעון של כ-31 מיליארד שקל (3% מהתוצר) המתוכנן לכל שנת 2014.

 

מהנתונים שמפרסם היום (ב') אגף החשב הכללי באוצר מתברר נתון מעודד נוסף: גם בחודש שעבר נמשכה מגמת הירידה בגירעון המצטבר ב-12 החודשים האחרונים, שהחלה כבר בתחילת השנה. בחודש אפריל הסתכם הגירעון המצטבר ב-2.5% מהתוצר, לעומת 2.65% במרץ, 2.7% בפברואר ו-3% בינואר.

 

סיגריות. עלייה בגביית המס העקיף סיגריות. עלייה בגביית המס העקיף צילום: בלומברג

 

הגירעון הנמוך שנרשם בארבעת החודשים הראשונים של השנה נובע מעודף לא מתוכנן של כ-3.9 מיליארד שקל שנרשם בתקופה זו בגביית המסים, בעיקר כתוצאה מגביית מסים חד-פעמית בחודש ינואר. עודף גביית המסים הישירים הסתכמה בתקופה ינואר-אפריל בכ-2.3 מיליארד שקל. סך הגביה העודפת במסים עקיפים הסתכמה בכ-1.5 מיליארד שקל נוספים, ויתרת הסכום נרשמה בגבייה של אגרות ממשלתיות שונות.

 

מנתוני האוצר מתברר עוד, כי בארבעת החודשים הראשונים של השנה גדל סך גביית המסים, בהשוואה לתקופה המקבילה בשנה שעברה, בשיעור ריאלי גדול יחסית של 12.3% והסתכם בכ- 86.4 מיליארד שקל. גביית המסים הישירים (מס הכנסה, מסי מקרקעין ומס רווחי הון) גדלה בתקופה זו אף בשיעור ריאלי גדול יותר של 16% והסתכמה בכ-43.7 מיליארד שקל. גביית המסים העקיפים (מע"מ, מס קניה, מכס, מס על הדלק ועל הסיגריות ועוד) גדלה בשיעור ריאלי מתון יותר של 8.4% והסתכמה בכ- 40.7 מיליארד שקל.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x