$
משפט

בלעדי לכלכליסט

המשטרה: ישנן די ראיות להעמדת בעז צ'צ'יק לדין

תיק החקירה של ויזה כאל ומנכ"לה לשעבר על הלבנת הון צפוי לעבור בקרוב לפרקליטות, שתכריע אם לזמנם לשימוע לפני הגשת כתב אישום

תומר גנון וזוהר שחר לוי 08:5111.05.14

המשטרה סבורה כי יש די ראיות להעמיד לדין את חברת ויזה כאל ומנכ"לה לשעבר בעז צ'צ'יק בגין ביצוע עבירות הלבנת הון, כך נודע ל"כלכליסט". תיק החקירה צפוי לעבור בקרוב למחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה, שתכריע אם לזמן את החשודים לשימוע בטרם הגשת כתב אישום. על פי החשד, ויזה כאל אינטרנשיונל, חברה־בת של ויזה כאל המוחזקת בידי בנק דיסקונט (71.8%), סלקה בשנים 2006–2009 עסקאות עם אתרי הימורים ואתרי פורנו בניגוד לחוק, שאוסר כל סוג של הימורים בארץ מלבד הגרלות לוטו וטוטו.

 

במסגרת החקירה נתפסו מסמכים של כאל אינטרנשיונל ומהם עולה לכאורה כי בכירי החברה הפרו ביודעין את האיסור בישראל לבצע עסקאות סליקה עבור אתרים מסוג זה. על פי החשד, כדי להתחמק מרשויות החוק, הסוותה החברה את שמות אותם אתרים, כך שייווצר הרושם שמדובר בחברות לגיטימיות שפועלות בחו"ל. כאל אינטרנשיונל נהגה לכאורה לגבות כסף מהלקוח ולהעביר אותו לחברות בחו"ל, כשפעולותיה אפשרו למהמרים ישראלים להירשם לאתרי הימורים ולבצע הימורים מתוך ישראל בניגוד לחוק. הנושא התגלה בביקורת של הפיקוח על הבנקים שנערכה ב־2008 בדיסקונט, וב־2009 הטילה ויזה אירופה על ויזה כאל קנס של כ־9 מיליון יורו על הסליקות האסורות. במקביל פתחה היחידה הארצית לחקירות הונאה (יאח"ה) בחקירה פלילית שלוותה על ידי פרקליט מהמחלקה הכלכלית במשרד המשפטים.

 

בניין ויזה כאל בגבעתיים. על פי החשד ויזה כאל אינטרנשיונל, חברה־בת של ויזה כאל המוחזקת בידי בנק דיסקונט (71.8%), סלקה בשנים 2006–2009 עסקאות עם אתרי הימורים ואתרי פורנו בניגוד לחוק בניין ויזה כאל בגבעתיים. על פי החשד ויזה כאל אינטרנשיונל, חברה־בת של ויזה כאל המוחזקת בידי בנק דיסקונט (71.8%), סלקה בשנים 2006–2009 עסקאות עם אתרי הימורים ואתרי פורנו בניגוד לחוק צילום: יובל חן

 

בדצמבר 2011 נחקר צ'צ'יק באזהרה במשרדי יאח"ה בלוד, בחשד לביצוע עבירות הלבנת הון ורישום כוזב במסכמי תאגיד, ובחודשים שלאחר מכן הגיעו חוקרי יאח"ה למשרדי כאל בגבעתיים ותפסו מסמכים וחומרי מחשב. באוקטובר 2013 הודיע דיסקונט שהוועדה להטלת עיצום כספי של בנק ישראל מצאה שכאל אינטרנשיונל הפרה את הוראות הצו לאיסור הלבנת הון והחליטה להטיל עליה קנס מינהלי של 6 מיליון שקל.

 

בעקבות הפרשה התפטר צ'צ'יק בפברואר 2010 מניהול ויזה כאל לאחר שש וחצי שנים, וכיום הוא מכהן כמנכ"ל דלק אירופה. עלות שכרו ב־2013 עמדה על 6.2 מיליון שקל והציבה אותו במקום ה־29 בטבלת שיאני השכר במשק.

 

באת כוחו של צ'צ'יק, עו"ד נוית נגב, מסרה בתגובה: "כל פעולותיו של צ'צ'יק היו כדין, בתום לב ולטובת החברה". מוויזה כאל נמסר: "לחברה לא ידוע דבר בעניין וככל שייוודע נגיב בערכאות המוסמכות".

 

מהמשטרה נמסר: "התיק עדיין מצוי בחקירה ובסופה יועבר החומר לפרקליטות". ממשרד המשפטים נמסר: "תיק החקירה טרם הועבר אל המחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה".

 

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x