$
בארץ

יעלון: "משרד האוצר אינו מתנהל בנושא תקציב הביטחון בשקיפות הראויה"

שר הביטחון אמר בוועדת חוץ וביטחון כי "האופן שבו מתקיים הדיון על תקציב הביטחון הוא לא ראוי. קראתי לזה פעם בזאר טורקי. כבר היום אנחנו מרגישים פגיעה בכשירות המבצעית, במוכנות ובאימונים"

רוני זינגר 21:0107.05.14

"אני רואה בחומרה רבה את כוונת משרד האוצר לפגוע באופן משמעותי בתקציב הביטחון", כך אמר היום (ד') שר הביטחון משה (בוגי) יעלון בוועדת החוץ והביטחון. יעלון התייחס לשורה של נושאים ביטחוניים ומדיניים ובראשם התייחס לנושא תקציב הביטחון, ובנושא זה תקף יעלון את התנהלות משרד האוצר וירה לכל עבר. 

"בפועל, כבר היום אנחנו מרגישים פגיעה בכשירות המבצעית, במוכנות ובאימונים", אמר יעלון. "משרד האוצר, כחלק ממדיניות קבועה, מתנער מהמחויבויות שלו כמו גם מהחלטות ממשלה הנוגעות לתקציב הביטחון. כך למשל בנושא מעבר צה"ל לנגב, מיגון התעופה, הגמלאים, רכישת צוללת נוספת ועוד. מדיניות זו של האוצר תקפה רק למול משרד הביטחון בעוד שלמול משרדי הממשלה האחרים הוא מתנהל באופן שונה".

 

עוד אמר יעלון בנושא תקציב הביטחון כי "אנחנו לא מסוגלים לגשר על הפער התקציבי הזה. זו היא תמונת מצב עגומה. משרד האוצר לא מתנהל בנושא בשקיפות הראויה. אנחנו נמצאים בשבר. יש פגיעה אנושה באימונים, אנו הולכים לרדת ברמת האימונים באוויר בים וביבשה, לדעוך במוכנות, בכוננות ובכשירות. רמת קיום מינימלית. החל מהחודש ניאלץ להיכנס לתקופה מאוד קשה, יש פגיעה קשה בכשירות הלוחמים הסדירים, שלא לדבר על המילואים".

 

דבריו של יעלון נאמרים על רקע מנויה של ועדת לוקר לבחינת תקציב הביטחון וכן על רקע תחילת העבודה במשרד האוצר לקראת הכנת תקציב המדינה.

 

יעלון המשיך ואמר: "האופן שבו מתקיים הדיון על תקציב הביטחון הוא לא ראוי. קראתי לזה פעם בזאר טורקי. זה דיון לא רציני. את ועדת ברודט זרקו לפח כי זה לא משתלם לאוצר ולכן האוצר מתנגד לוועדת לוקר כי הוא יודע שיגידו שצריך לתת לביטחון. 

 

חילי צה"ל (ארכיון) חילי צה"ל (ארכיון) צילום: שאטרסטוק

 

"אם לא יהיו הזמנות חדשות מהתעשיות הביטחוניות יהיו פיטורי עובדים, ומפעלים בפריפריה ייפגעו למרות שאנחנו מחזיקים אותה בשיניים. בשנים 2014-2013 לא נפתח שום פרויקט התעצמות חדש למעט אחד. הנטל האמיתי של תקציב הביטחון הוא 3.7% מהתל"ג בניכוי הסיוע האמריקאי. לפני 5 שנים הינו כמעט פי שניים.

 

"אין משרד מפוקח כמו משרד הביטחון. למה אנחנו צריכים לשלם בלו על דלק של טנקים, מטוסים וסטי"לים? והתחבורה הציבורית פטורה מבלו? מטילים על בסיסי צה"ל ארנונה שגדלה משנה לשנה, זה מגיע היום ל-700 מיליון שקל ויש תביעות על סך 1.5 מיליארד דולר, כל אלה לא מספרים שנותנים ביטחון. הורדנו סד״כ, סגרנו חטיבות וטייסות, פיטרנו משרתים, לקחנו על עצמנו קיצוץ של 3 מיליארד שקלים", סיכם שר הביטחון.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x