$
בארץ

עוד קצת קשרים: בכירי המשק מככבים בנבחרת הדירקטורים

מנכ"ל פלאפון מועמד להתמנות כדירקטור במקורות, מנכ"לית גולף הפורשת מועמדת לדירקטורית בחברת הדואר, ומנכ"לית כיתן עשויה לקבל דריסת רגל בנמל אשדוד. כלכליסט מציג את הפנים הבולטות בנבחרת הדירקטורים של לפיד לחברות הממשלתיות

ליאור גוטמן 07:1204.05.14

בכירים רבים במשק עתידים להתמנות בשבועות הקרובים לדירקטורים בחברות הממשלתיות, כחלק מנבחרת הדירקטורים שגיבש משרד האוצר, המונה 150 איש. "כלכליסט" חושף כמה מהשמות הבולטים ברשימה.

 

שר האוצר יאיר לפיד ומנכ"ל רשות החברות הממשלתיות אורי יוגב רוצים למנות דירקטורים בעלי ידע מקצועי וניסיון ניהולי, בניגוד למצב הנוכחי שבו הם ממונים בהתאם לקרבתם הפוליטית למפלגה זו או אחרת וחלקם אינם בקיאים בנושאים שעליהם הם מופקדים.

 

המשנה ליועץ המשפטי לממשלה אבי ליכט קבע בשבוע שעבר שלא ניתן לכפות על שר למנות דירקטור שהוא לא מעוניין בו, גם אם הוא בא מנבחרת הדירקטורים שגובשה בשבועות האחרונים באוצר, אך הבהיר עם זאת לאחר מכן כי הוא לא פוסל את האנשים שנבחרו או את מנגנון הבחירה. לפיד מצדו הבהיר כי לא יחתום על מינויים חדשים של דירקטורים כל עוד הם לא הגיעו מנבחרת הדריקטורים. המשמעות היא שהחברות הממשלתיות עשויות לעמוד כעת בפני שיתוק במינויים חדשים לדירקטורים.

 

 

רבים מהמועמדים לדירקטורים מבין בכירי המשק מעוניינים בדרך זאת ליצור קשרים עם הרגולטורים והחברות שמנהלות את המשק. גם אם אף מנכ"ל לא יתעשר מתגמולי הישיבות שמגיעים לו, הוא בהכרח יהיה חשוף למכרזים, תוכניות פיתוח ומהלכים לאומיים שהממשלה מתכננת, ושאולי יסייעו לו בעתיד בקריירה חדשה.

כך למשל, מנכ"לית גולף הפורשת אילנה קאופמן מיועדת לתפקיד דירקטורית בחברת הדואר, כך גם מיכל אבן חן, עד לאחרונה סמנכ"לית בכירה בבזק. מועמד לחברת בנק הדואר הוא יעקב דנון, שכיהן עד 2008 כמנכ"ל בנק ישראל ושימש בעבר כממונה על השכר.

 

מנכ"ל פלאפון גיל שרון מועמד לדירקטור בחברת מקורות, והוא לא היחיד: גם דורית בן סימון שכיהנה כבכירה בבנק דיסקונט; שמואל בן צבי, הסמנכ"ל האסטרטגי של חברת טבע; ופרופ' בועז רונן מהפקולטה לניהול באוניברסיטת תל־אביב — כל אלה מועמדים לתפקיד זה בחברה. בחברת עמידר בולטת המועמדת לדירקטורית שרון שוופי, ששימשה בעבר כמנכ"לית חברת הנדל"ן גב־ים. גם פנינה שנהב, לשעבר המשנה למנכ"ל ערוץ 10, מועמדת לתפקיד בעמידר.

 

ברכבת ישראל יש גם כמה מועמדים מוכרים לתפקיד דירקטורים: זאביק פלדמן, בעבר סגן נשיא נציב מס הכנסה; ומאיר יעקובסון, לשעבר מנכ"ל החברה הממשלתית שהחזיקה במניות הבנקים שהולאמו בשנות השמונים. גם לחברת נמל אשדוד יש מועמדות בולטות לדירקטוריות: מנכ"לית כיתן אסתר אלדן; וברכה ליטבק, שהתמודדה על יו"ר הבורסה בתל אביב.

 

יאיר לפיד יאיר לפיד צילום: ענר גרין
מהרכבת למלונאות

 

בחלק מהמקרים מדובר במועמדים שמנהלים "סיבוב שני" בחברות ממשלתיות שונות, לפעמים ללא קשר לתפקיד הקודם, לפעמים עם קשר הדוק, אולי אפילו הדוק מדי. אחד השמות הבולטים ברשימת המועמדים הוא עמוס לסקר, המנכ"ל הקודם של חברת החשמל, שמועמד לתפקיד דירקטור בחברת ניהול המערכת - זו שתפקח על כלל יצרני החשמל הפרטיים והממשלתיים ביום שאחרי הרפורמה. לסקר שימש כיועץ לוועדת יוגב לבחינת הרפורמה, וברשות החברות טוענים שהוא בעל מומחיות גדולה במשק החשמל. בנוגע לייעוץ שלו לוועדת יוגב אומרים ברשות החברות שהכוונה להוציא מחברת החשמל את ניהול המערכת היא חלק מרפורמה שפורסמה עוד ב־1996.

 

שם נוסף של בכיר שחוזר למגזר הציבורי כדירקטור הוא ששי שילה, עד לאחרונה יו"ר הדואר, שמועמד לדירקטור בחברת נתג"ז (נתיבי גז) שמפתחת את מערכת הולכת הגז בישראל. שם שלישי נוסף ומפתיע הוא אורן מוסט, שהתמודד בעבר על תפקיד מנכ"ל רכבת ישראל, והאשים את מנכ"ל רשות החברות היום ויו"ר הרכבת דאז יוגב בהדחתו. מוסט מועמד לדירקטור בבית הספר למלונאות תדמור, וברשות החברות טוענים כי זו העדות הטובה ביותר לכך שאין בינו לבין יוגב "דם רע" מפרשת הרכבת, ו"זו ההוכחה הניצחת לכך שההליך לנבחרת הדירקטורים היה 'נקי'".

 

 שם בולט נוסף הוא עופר לינצ'בסקי, בעבר מנכ"ל הרכבת שהועמד לדין על גרימת מוות ברשלנות בתאונת הרכבת בבית יהושע וזוכה. כיום הוא מכהן כמנכ"ל חברת ממן והוא מועמד לדירקטור בחברת אשרא לביטוח סיכוני חוץ.

 

שמות אחרים בולטים - שהם לא חלק מנבחרת הדירקטורים אבל הם מועמדי המשרדים המקצועיים - הם יוסי ורצבורגר ולנה גרשקוביץ. הראשון הוא מינוי של השר סילבן שלום עבור חברת מקורות. וירצבורגר הוא הממונה על אוצרות הטבע במשרד האנרגיה. מועמדותה של גרשקוביץ הרימה גבה במשרד האוצר - מדובר בדירקטורית שהייתה לפני כשנתיים ברכבת ישראל, ונמצאה בכמה בדיקות מטעם של רשות החברות, היועמ"ש של הרכבת ומשרד המשפטים, כאילו שפעלה לכאורה שלא בהתאם להוראות רשות החברות הממשלתיות בהדחת אורי יוגב מהרכבת והצבתו של היו"ר הנוכחי דורון וייס בתפקידו. הבדיקה הובילה להסרת המועמדות של וייס ולמינויו מחדש לאחר כחצי שנה, מה שלא מפריע למשרד התחבורה להעמידה שוב כמועמדת לרכבת. שם מעניין נוסף הוא עמיר מקוב, לשעבר כמנכ"ל חיפה כימיקלים, מנכ"ל סונול ויו"ר מכון האנרגיה הישראלי. מקוב מועמד כדירקטור לחברת הפחם של חברת החשמל.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x