$
בארץ

משבר בקואליציה: האוצר שוב ביטל העברת כספים למשרד השיכון

דרמה בוועדת הכספים: האוצר משך את בקשתו להעברת 563 מיליון שקל למשרד השיכון. בתגובה ביטל יו"ר הוועדה סלומינסקי את כל הדיון ואמר: "לא אתן להפוך את ועדת הכספים לקרקס". ברקע: התנגדות הבית היהודי לחוק הפונדקאות

רוני זינגר 10:4929.04.14

ברגע האחרון: משרד האוצר משך את בקשתו להעברה למשרד השיכון של כ-563 מיליון שקל, בנימוק כי ברשימת היישובים להם מבקש המשרד הגדלה תקציבית ישנם יישובים ביהודה ושומרון.  

אולם, הסיבה האמיתית היא מאבק כיפופי ידיים מתמשך בין יש עתיד לבית היהודי: הבית היהודי ושר השיכון אורי אריאל אינם תומכים בחוק הפונדקאות, יש עתיד ושר האוצר לפיד לא מאשרים העברת כסף לשר אריאל.

 

מדובר בבקשה שעלתה כבר בשבוע שעבר, גם אז מנעו הח"כים של יש עתיד את העלאת ההעברה התקציבית לעלות לדיון. הבוקר, כשהתברר לשר האוצר כי הבקשה של שר השיכון נותרה באותה הלשון, הודיע משרד האוצר, 10 דקות לפני קיום הדיון, כי הוא מושך את הבקשה להעברה התקציבית וכי לא יקיים דיון בעניין.

 

כאשר יו"ר ועדת הכספים ח״כ ניסן סלומינסקי (בית יהודי) שמע על החלטת לפיד, הוא הודיע כי הוא מבטל את הדיון בכל הבקשות התקציביות של משרדי הממשלה השונים.

 

"לא אתן להפוך את ועדת הכספים לקרקס", אמר סלומינסקי. "הגעתי לכאן בזמן על מנת לקיים את הדיונים כסדר וממש בדקה התשעים האוצר משך את אחת ההעברות התקציביות שתוכננו להידון היום - ההעברה למשרד השיכון. אני לא זוכר התנהלות כזו מאז שהתחלתי לשמש כחבר בוועדת הכספים, אני לא זוכר ביזיון כזה". ח"כ משה גפני (יהדות התורה) צעק בתגובה: "יש עתיד לא רוצים להעביר לכם, אתם תוקעים להם, אי אפשר לנהל ככה מדינה!".

 

בנייה במעלה אדומים (ארכיון) בנייה במעלה אדומים (ארכיון) צילום: בלומברג

 

גורמים בכירים במשרד השיכון כינו את החלטת האוצר כ"שערורייה. לפיד הבטיח שלא יערב פוליטיקה במאבק להוזלת מחירי הדיור ובפועל זה מה שקרה הבוקר. גם לשיטתו של לפיד אריאל ומעלה אדומים הם יישובים שבקונצנזוס, ועצירת הכסף הוא פגיעה בהוזלת מחירי הדיור".

 

גורמים בבית היהודי אמרו כי הבקשה להעברת תקציבית "נכתבת במשרד האוצר מזמן, אז רק עכשיו נזכר שר האוצר שיש ברשימה שני יישובים מתוך 39 שמפריעים לו?".

 

חבר ועדת הכספים בועז טופורובסקי (יש עתיד) אמר ל"כלכליסט": "ברגע שאמרנו שלא נאשר יישובים מחוץ לקו הירוק, אנחנו לא מאשרים ולא ניתן לעשות מאתנו צחוק. אלו יישובים שעד שלא תהיה הסכמה פוליטית בעניינים לא נתמוך בהעברת כסף אליהם אלא ליישובים בתוך הקו הירוק".

 

הבעיה - חוק הפונדקאות

 

הטענה הרשמית של שר האוצר היא כי ברשימת 39 היישובים להם נדרש הגדלה תקציבית נמצאים גם אריאל ומעלה אדומים. אלא שהוויכוח החל כאמור עוד קודם לכן סביב נושא חוק הפונדקאות והוא שלמעשה הוביל להפלת ההעברה בשבוע שעבר.

 

המאבק ראש בראש של לפיד מול אריאל הגיע בשבוע שעבר לשיא בוועדת הכספים. משרד השיכון לא קיבל את העברה תקציבית של מאות מיליוני שקלים, כיוון ששר האוצר וחברי סיעתו כעסו על התנגדותו של שר השיכון לחוק הפונדקאות של שרת הבריאות יעל גרמן, ועל כן הוחלט כי לא יתמכו בהעברת כסף נוסף למשרד.

 

לפני כחודש הגיש אריאל ערר לממשלה, על החלטתה לתמוך בטיוטת חוק הפונדקאות לזוגות חד- מיניים ולהורים יחידים, חוק שאושר בוועדת שרים לענייני חקיקה בתחילת חודש מרץ. הגשת ערר לממשלה ולא ישירות לוועדת השרים לענייני חקיקה נחשבת שיטה ל"קבירה" של חוק, שכן כעת החוק נמצא רק בסמכותו של ראש הממשלה להעלות מחדש את הדיון בנושא מעורר המחלוקת, בממשלה. כבר בשלב הדין בוועדת השרים התנגד אריאל וביחד איתו יתר חברי הבית היהודי לתמיכה בחוק.

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x