$
בארץ

יש עתיד הפילה העברה תקציבית למשרד השיכון

חברי יש עתיד בוועדת הכספים החליטו לא לתמוך בהעברת מאות מיליוני שקלים למשרד השיכון זאת בשל התנגדותו של שר השיכון לפני כחודש לטיוטת חוק הפונדקאות לזוגות חד מיניים

רוני זינגר 13:1823.04.14

משרד השיכון והבינוי לא יקבל העברה תקציבית של מאות מיליוני שקלים, אף שהעניין היה אמור להיות מאושר הבוקר בוועדת הכספים. הסיבה - חברי ״יש עתיד״ כועסים על שר השיכון אורי אריאל שהתנגד לחוק הפונדקאות של שרת הבריאות יעל גרמן, ועל כן הוחלט כי לא יתמכו בהעברת כסף נוסף למשרד. באין תמיכה של חברי יש עתיד בוועדה, לא יכולה החלטה לעבור ולכן החליט יו״ר ועדת הכספים ניסן סלומינסקי, חבר מפלגתו של אריאל, שלא להעלות את הנושא להצבעה.

 

הבוקר מתקיימים בוועדת הכספים דיונים להעברות תקציביות. אחת הבקשות היא העברה למשרד השיכון והבינוי בסך מאות מיליוני שקלים למטרות שונות. בין היתר מבוקשת הגדלת תקציב חברות מנהלות ביישובים נצרת עילית, ביתר, מגדל העמק, יפיע, כרמיאל, אבו גוש, צפת, בועיינה נוג׳ידאת, טבריה, ראש העין ורמת בית שמש, בסך של 298 מיליוני שקלים.

 

אורי אריאל ויאיר לפיד אורי אריאל ויאיר לפיד צילום: עמית שעל

 

מבוקשים גם למעלה מ-64 מיליון שקל ל״החזקה בדיור ציבורי״, תקצוב של 55 מיליון שקל עבור תמיכה בחיזוק מבנים, כ-40 מיליון שקל לתקצוב תוכנית עבודה לתכנון בשורה של יישובים בארץ, תקצוב מוסדות ציבור בחריש, תקציב לפינוי דיירים משכונת הארגזים ועוד.

 

אולם כאמור, טרם קיום ההצבעה התברר כי אין רוב לאישור - הכמעט אוטומטי שניתן להעברות מהסוג הזה, שכן חברי ״יש עתיד״ בוועדה, עופר שלח, בועז טופורובסקי ועליזה לביא, הודיעו שלא יתמכו בהעברה זו.

 

הסיבה לחוסר התמיכה היא התנגדותו של אריאל ל״חוק הפונדקאות״. לפני כחודש הגיש שר השיכון ערר לממשלה, על החלטתה לתמוך בטיוטת ״חוק הפונדקאות״ לזוגות חד מיניים ולהורים יחידים, חוק שאושר בוועדת שרים לענייני חקיקה בתחילת מרץ האחרון. הגשת ערר לממשלה ולא ישירות לוועדת השרים לענייני חקיקה נחשבת שיטה ״לקבירה״ של חוק, שכן כעת החוק נמצא רק בסמכותו של ראש הממשלה להעלות מחדש את הדיון בנושא מעורר המחלוקת, בממשלה. כבר בשלב הדין בוועדת השרים התנגד אריאל וביחד איתו יתר חברי הבית היהודי לתמיכה בחוק.

 

עם זאת, מהצד של שר הבריאות גרמן נעשו ניסיונות לפתור מחלוקות עם אנשי הבית היהודי, ולכן הגשת הערר של אריאל הפתיעה את אנשי יש עתיד ועוררה בהם זעם רב. הבוקר כאמור הגיעה ״הנקמה״, עם סרובם של אנשי יש עתיד להעביר למשרדו של אריאל את התקציב הנוסף המבוקש.

 

לאור המאבק בין סיעות "הבית היהודי" ל"יש עתיד" בנושא תקציב משרד השיכון, הגיע מנכ״ל משרד השיכון שלמה בן אליהו באופן מיוחד לדיון ופנה לחברי הוועדה: "הצבעה בנושא צריכה להיות בהקדם, לאחר שייושרו ההדורים בין הסיעות. משמעות העיכוב גורמת לנו לעיכוב פעולות במשרד, תקציב של מעל 600 מיליון שקל שהיו אמורים לעבור אלינו בהסכמה עם האוצר, הבקשות אושרו על ידי האוצר שמאז מעכב את זה, זה נמצא אצלכם בוועדה. אנחנו מעכבים שיפוץ דיור ציבורי, עבודות תשתיות ועוד. חברות זכו במשרשים והם לא יוצאות לדרך דבר שמעכב את שיווק מגרשים. אני מבקש שתבינו את משמעות העיכוב של הכסף.

 

גורמים בי״ש עתיד״ אמרו כי כל עוד הדבר תלוי בהם, הבקשה להעברה תפוצל - כסף המיועד לתחומי הקו הירוק יאושר וכסף מחוץ לקו הירוק לא יעלה לדיון.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x