שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

רשות החשמל תעלה את תעריף החשמל ב-1.5%-4% ללא שימוע

מדובר בפעימה השלישית בהעלאת התעריף שנקבעה לאחר הפסקת זרימת הגז המצרי. מכיוון שעצם ייקור התעריף נקבע מראש לא יתקיים שימוע כמקובל בדרך כלל

ליאור גוטמן 07:0717.04.14

רשות החשמל צפויה לוותר על השימוע לקביעת תעריף החשמל לשנת 2014, ולעדכנו לאחר בדיקה כלכלית ודיווח למשרדי הממשלה. כך נודע ל"כלכליסט".

 

כזכור, כבר במהלך 2011, כאשר הגז המצרי נעלם וחברת החשמל נאלצה לשרוף סולר במקום גז מצרי, נקבע שתעריף החשמל יעלה בשלוש פעימות לאור הרצון להימנע מהעלאת תעריף של 35%–40% בבת אחת. הפעימה הראשונה (8.9% באפריל 2012) והפעימה השנייה (5.5% במאי 2013) כבר בוצעו, ואילו זו השלישית אמורה להיכנס עוד השנה במהלך של "טייס אוטומטי" ובשיעור שנאמד בשנה שעברה בין 2% ל־5%.

 

בתחילת אפריל החלה רשות החשמל לאסוף נתונים ראשוניים של שנת 2013. ממידע שהגיע לידי "כלכליסט" עולה שההתייקרות בתעריף החשמל עלולה להתמתן במעט ולנוע בטווח שבין 1.5% ל־4%.

 

שעון חשמל שעון חשמל צילום: מאיר פרטוש

 

רשות החשמל מביאה בחשבון שמאגר תמר חובר לישראל והקטין משמעותית את עלויות הדלקים של חברת החשמל, מה גם שעלויות הדלקים היו נמוכות יחסית — מה שאמור למתן את עליית התעריף.

 

מנגד, מה שעלול לתרום לעליית התעריף הוא העובדה שחברת החשמל עדיין פעלה בכל הרבעון הראשון של 2013 בלי גז בכלל, מה גם שהשנה חוברו כ־430 מגה־ואט (כ־3.5% מכושר הייצור הכללי) של חשמל סולארי, רובו ככולו מסובסד על פני תעריף החשמל הכללי. לפי דו"ח חברת החשמל לסוף 2013, על כל קילו־ואט שעה סולארי שהיא רכשה השנה היא שילמה לבעלי המתקן 94 אגורות, זאת כאשר עבור כל קוט"ש שהיא סיפקה היא הרוויחה כ־64 אגורות בלבד. 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x