$
בארץ

ההמלצות הסופיות הוגשו לוועדת גרמן: לבטל את כפל הביטוחים

עפ"י ההמלצות, ביטוח בריאות פרטי יהיה זהה לזה שמציעים הביטוחים המשלימים של קופות החולים. הללו יצטרכו לשנות לחלוטין את הביטוחים המשלימים שלהן ולהחתים מחדש את הציבור שירצה לקנות אותם

שאול אמסטרדמסקי 19:1016.04.14

שינוי דרמטי בשוק ביטוחי הבריאות: על פי ההמלצות הסופיות שהונחו היום (ד') על שולחנה של ועדת גרמן, הציבור יוכל לרכוש ביטוח בריאות שיאפשר רק בחירת מנתח באופן פרטי או קבלת חוות דעת שנייה. בניגוד למצב היום, לא יהיה מצב של כפל ביטוח בין הביטוחים המשלימים של קופות החולים לבין ביטוחי הבריאות של חברות הביטוח, שכן יהיה מדובר בביטוחים זהים לחלוטין.

ההחלטה תחייב את קופות החולים לשנות לחלוטין את הביטוחים המשלימים שלהן ולהחתים מחדש את הציבור שירצה לקנות אותם.

 

חדר ניתוח (אילוסטרציה) חדר ניתוח (אילוסטרציה) צילום: אוראל כהן

 

כיום חברות הביטוח מצליחות לשכנע צרכנים רבים לקנות גם את הביטוח שלהן, בנוסף לביטוח של קופות החולים, למרות שחלק גדול מהשירותים חופף – כלומר המבוטחים משלמים פעמיים עבור אותו שירות. בהמשך להסכמות שהושגו בין משרד הבריאות לבין אגף שוק ההון במשרד האוצר, חברות הביטוח לא יוכלו לקבוע את המחיר לפי מצבם הבריאותי של הצרכנים. באופן זה מקווים במשרד הבריאות שתיווצר תחרות אמיתית בין קופות החולים וחברות הביטוח. הביטוחים החדשים יהיו לתקופה קצרה של 3–5 שנים ולא לכל החיים כפי שנהוג היום.

 

באגף שוק ההון מקווים כי העובדה שהביטוחים יהיו קצרי טווח ויתחדשו כל כמה שנים תאפשר לחברות הביטוח להוזיל את מחיריהם. במצב של ביטוח לכל החיים, הסיכון שמוטל על חברת הביטוח מחייב אותה למכור ביטוחים יקרים.

 

שוק ביטוחי הבריאות הפרטיים של חברות הביטוח לבחירת רופא מנתח מגלגל כיום יותר מ־2 מיליארד שקל בשנה. מחצית מהצרכנים רוכשים אותו דרך מקום העבודה והיתר רוכשים אותו באופן פרטי מול חברות הביטוח. מי שמחזיק כיום בביטוח פרטי ומשלם עליו כמה מאות שקלים לחודש יוכל להחליף אותו בביטוח מהסוג החדש, שיוכל להיות זול יותר בעשרות אחוזים.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x