$
בארץ

לא מוותרים על לווייתן: נציגי וודסייד יגיעו השבוע לישראל

הפגישות המתוכננות לאוסטרלים בימים הקרובים הן עם אנשי רשות המסים ומשרד האוצר - ולא עם השותפים המיועדים במאגר הגז. מנכ"ל וודסייד, פיטר קולמן, לא יגיע לארץ

ליאור גוטמן 23:0805.04.14

נציגי ענקית האנרגיה האוסטרלית וודסייד צפוים לנחות בימים הקרובים בישראל במטרה לקיים סבב שיחות נוסף עם אנשי רשות המסים ומשרד האוצר. הצדדים ינסו להמשיך את המו"מ מאותה נקודה שהופסקה ב-27 במרץ, אז "פיצצו" האוסטרלים את טקס החתימה על אחת מעסקאות האנרגיה הגדולות בישראל - במסגרתה אמורה היתה וודסייד לרכוש 25% ממאגר הגז הטבעי "לווייתן" תמורת כ-2.7 מיליארד דולר.

  

המשלחת לא תכלול את מנכ"ל וודסייד, פיטר קולמן. הפגישות המתוכננות לאוסטרלים בימים הקרובים הן עם אנשי רשות המסים ומשרד האוצר, ולא עם השותפים המיועדים במאגר הגז - נובל אנרג'י האמריקאית (39.66% מהמאגר) והחברות הישראליות רציו (15%), דלק קידוחים ואבנר (45.34% ביחד, בחלוקה שווה).

 

האוסטרלים רוצים פחת מואץ על השקעות

  

כוונת האוסטרלים לחזור לסבב שיחות נוסף בישראל פורסמה ב"כלכליסט" לפני כשבוע, לאחר שהחברה האוסטרלית נזהרה שלא "לשבור את הכלים" בעקבות ביטול טקס החתימה. 

 

מנכ"ל וודסייד פיטר קולמן מנכ"ל וודסייד פיטר קולמן צילום: בלומברג

 

אחת המחלוקות בין הצדדים עוסקת בשיעור הפחת שיוכר לוודסייד על ההשקעה שלה במאגר לווייתן. וודסייד ביקשה פטור מלא ממיסוי, אך הסתפקה בהשוואת התנאים לאלו שקיבלו בעלי מאגר "תמר" במסגרת ועדת ששינסקי - אז נקבע רף של פחת מואץ הפרוס על פני 10 שנים. לעומת זאת, נקודת הפתיחה של רשות המסים היתה הפחתה לאורך 50 שנה כאשר רגע לפני שטקס החתימה פוצץ נעשה ניסיון לאשר פחת מואץ לטווח של 30 עד 25 שנה בלבד.

  

בכמה מגולם הפער הכספי בין הצדדים? תלוי את מי שואלים. בסביבת דלק מעריכים אותו בכ-120 עד 150 מיליון שקל, ואילו אנליסטים שונים מעריכים אותו בעד חצי מיליארד שקל. כך או כך, מדובר בסכום שהוא "בטל בשישים" לעומת התקבולים שאותם יקבלו הצדדים לעסקה ממכירת הגז (השותפות עצמן) וממס רווחי הון (האוצר) - כ-716 מיליון דולר.

 

על פי ההערכות, הצדדים יגיעו לפשרה ולו בשל העובדה ששטר החזקה שהועבר ממשרד האנרגיה למאגר לווייתן, הוא למעשה זיכיון הפקת ומכירת הגז, כולל השקעה נרחבת בצנרת שגבוהה ב50% מצרכי השוק ושוויה עד מיליארד דולר.  

בטל שלח
    לכל התגובות
    x