$
מעסיקים

מנהל וגם חבר: איך ליצור חברויות בעבודה?

קשרי חברות בעבודה הם בעייתיים, במיוחד אם אחד החברים הוא במקרה גם המנהל. קבלו ארבעה כללים שיעזרו לכם לשמור על המנהיגות וגם על הקשרים החברתיים

שירות כלכליסט 18:5902.04.14
הממצאים של מחקרים רבים תומכים בתפיסה שחשוב לפתח חברויות בעבודה, שכן הן מגבירות את ההנאה ואת המעורבות בארגון. אך המחקרים הללו מתעלמים מנקודה חשובה: חברויות בעבודה הן בעייתיות בבסיסן, בייחוד אם אחד החברים הוא הבוס.

למעשה, חברויות בעבודה הן כל כך בעייתיות, שמנהלים בכירים רבים מעדיפים להימנע מהן. לפיכך, פיטר ברגמן שמייעץ למנכ"לים בתחומי מנהיגות, פרסם ב"הרווארד ביזנס ריוויו" ארבעה כללים שיעזרו למנהלים לשמור על המנהיגות וגם על החברויות שלהם:

 

1. שימרו על מחויבות חזקה ליעדים העסקיים

היעדים שלכם צריכים להיות מספיק חשובים עבורכם כדי שתהיו מסוגלים לקבל החלטות קשות בהתאם למטרות שלכם. עליכם להיות פתוחים, ישירים ובעלי תשוקה לגבי המחויבויות, אך לזכור שחלק מהאנשים, קרוב לוודאי שגם חברים, לא תמיד יסכימו איתכם.

 

2. הרגישו בנוח עם רגשות עזים

מדובר גם על הרגשות שלכם וגם על הרגשות של אחרים. אם תיישמו את המחויבות שלכם לעסק בצורה הכנה ביותר ככל הנראה שתכעיסו לעיתים אנשים. הם עשויים להתרעם, להתרחק מכם או פשוט לאמץ התנהגות פסיבית-אגרסיבית. אולם המציאות היא שזו לא הבעיה שלכם, ואינכם מחויבים למצוא לה פתרון. רצוי שתביעו חמלה מסוימת, כלומר תקשיבו לדבריהם, הזדהו איתם ותתמכו בהם, אך אינכם יכולים להיות כל כך תלויים ברגשות שלהם עד שלא תוכלו להוביל את הארגון באופן הנחוץ.

 

אפשר לשמור על המנהיגות וגם על יחסי חברות אפשר לשמור על המנהיגות וגם על יחסי חברות

 

3. פתחו את הצד החברותי שלכם

אם אתם מתכוונים לתת לתשוקה שלכם לנהל את העסק מתוך הנחה שתחוו בתהליך גם סערה של רגשות, כדאי שתשלטו על היכולת לשמור על חברויות גם לנוכח ויכוחים ואי הסכמות, כך שתוכלו לנהל את התפקיד הכפול שלכם כחברים וכמנהיגים עסקיים. היכולות הללו כוללות יושרה לא מתפשרת, הקשבה, רהיטות והצבת גבולות ברורים.

 

4. היו מוכנים לאבד חברים

עליכם להכיר בכך שאינכם יכולים לשלוט בכל מה שקורה לחברות. הכרה זו חיונית על מנת לשמור על אותה חברות. גם אם הגדרת תפקיד המנהל ברורה לכם, אתם שולטים ברגשות והצד החברותי שלכם מפותח דיו, האדם השני אולי לא יוכל לחיות עם ההחלטות שתקבלו. במקרה כזה, אתם כמובן צריכים להתעצב אך גם להמשיך הלאה. אם מראש יש לכם הרבה חברים, זה בהחלט יכול לעזור. אמנם לא ניתן להחליף חברים, אבל אם יש לכם עוד הרבה יהיה לכם קל יותר להתמודד עם ההלם מכך שחבר עזב מכיוון שלא הצליח להתמודד עם ההחלטות שקיבלתם.

 

ברגמן מודה שלא קל לציית לחוקים הללו, אולם לדבריו בבסיס כל אחד מהחוקים עומד פשוט אומץ רגשי - זהו לטענתו הרכיב הסודי למנהיגות טובה. אולם, הוא דורש אימון רב. עמידה בחוקים תעזור לכם לנווט את המורכבות של חברויות בתוך מקום עבודה, ולהפוך למנהיגים טובים יותר.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x