$
מחפשי עבודה

איך להגיד "לא" לבוס בלי שיפטרו אתכם

הימנעו מאמירת המילה המפורשת "לא", בחרו את הסיטואציה בקפידה והציעו פתרון חלופי. לפעמים סירוב לבקשה של הבוס דווקא יזכה אתכם בהערכה מצידו

שירות כלכליסט 18:5312.03.14
האם בכל פעם שהבוס או עובד אחר במשרד זקוק למשהו הם ישר פונים אליכם? כלומר, האם אתם ידועים כמי שתמיד מסכימים לכל בקשה או מטלה? אם אתם עונים להגדרה, ברכות, קרוב לוודאי שהמשרה שלכם בטוחה. הרי מי ירצה לפטר את העובד שלא מסוגל לסרב? אולם מצד שני, אתם ככל הנראה מסכנים את עצמכם ואת מערכות היחסים האישיות שלכם מחוץ לעבודה בכך שאתם תמיד אומרים "כן" בכל הקשור לקריירה שלכם. זו בהחלט עשויה להתגלות כטעות.

כיצד תוכלו, אם כך, למצוא איזון בין שמירה על מעמדכם כעובד שאי אפשר לוותר עליו לשמירה על השפיות שלכם? לרוע המזל, אין תשובה קלה לשאלה הזו. הנסיבות משתנות מאדם לאדם, אך לרוב ניתן לומר שגם לאחר שמבססים מוניטין כעובד שאוהב לעזור ומתקשה לסרב, ניתן למצוא הזדמנויות להגיד "לא" מבלי לפגוע במעמדכם במקום העבודה. הסירוב הזה אולי אפילו יסייע לכם לזכות בהערכה מצד הממונים עליכם.

 

באתר בינזס אינסיידר פרסמו כמה עצות שיאפשרו לכם להגיד לא מבלי לסכן את המשרה שלכם:

 

בחירה זהירה של הסיטואציה: אם כולם לחוצים, אתם נמצאים לפני קידום והבוס פונה אליכם עם בקשה נואשת לעזרה, זה כנראה לא הזמן המתאים להחליט לשנות גישה ולהתחיל לסרב. מצד שני, במקרים מעט יציבים יותר, כשנראה שיש עוד אנשים שיכולים לסייע, אז תהיה לכם אפשרות לרמוז שאתם כבר עמוסים.

 

לסרב בלי להשתמש במילה "לא" לסרב בלי להשתמש במילה "לא" צילום: שאטרסטוק

 

ללמוד להגיד לא מבלי לומר את המילה "לא": ייתכן והבוס שלכם שכח מכל שאר המשימות החשובות שאתם מבצעים, לכן במקום לומר "לא, אני לא יכול לקחת על עצמי פרויקט נוסף" אמרו "אני מבין שזה פרויקט חשוב. נוכל לשבת לכמה דקות כדי שתעזור לי לתעדף את עומס העבודה שלי? אני רוצה לוודא שאני מתמקד בדברים החשובים". בפגישה ביניכם ודאו שאתם מציינים את כל הפרויקטים המרכזים (ואפילו מטלות בשוטף) שאתם מנהלים. אם תוכלו להציג טיעון משכנע לכך שאין לכם את הזמן להתמודד עם פרויקט נוסף, ייתכן שתוכלו לסרב מבלי לומר את המילה "לא".

 

הציעו פתרון חלופי: אם אתם עסוקים מכדי לקחת על עצמכם את הפרויקט כולו, אולי תוכלו כן להתמודד רק עם חלק אחד שלו. במידה ויש לכם תחום התמחות (לדוגמה, אתם מוצלחים במיוחד בניתוח מידע), תציעו לנהל את החלק הזה של הפרויקט בשיתוף עם עובד אחר שלדוגמה מתמחה בחלק המחקרי. אין ספק כי מדובר בשיחה שצריך לנהל בתבונה, שכן אתם מנסים להוריד מכם חלק מהפרויקט. עם זאת, אם תשמרו על גישה מתלהבת וחיובית ותתקשרו בצורה שמקובלת על הבוס, תוכלו אולי לגרום לו לחשוב שאתם בכל זאת מסכימים, אף שבעצם אתם אומרים "לא".

 

היו תקיפים, אך גבו את הסירוב בסיבה טובה: מה נחשב "סיבה טובה" זה דבר שמשתנה ממשרד למשרד. אם אין אצלכם במשרד שום סיבה שנחשבת לטוב מספיק כדי לסרב, ייתכן שאתם בעבודה הלא נכונה והגיע הזמן לחפש חדשה שתעריך את הזמן הפרטי שלכם. 

 

באופן כללי, אם כבר תכננתם לצאת מוקדם כדי להשתתף בחתונה משפחתית או בטקס הסיום של הילד שלכם, תוכלו להסביר לבוס שלכם שאינכם יכולים לקחת פרויקט חדש שימנע מכם לצאת לאירועים הללו. עדיף כמובן לא לפתוח את השיחה במילה "לא", אלא לבחור בקפידה את המילים שלכם. תזכירו לבוס שאתם תמיד אוהבים להסכים, אך הנסיבות הספציפיות גרמו לכך שהפעם תוכלו רק לעזור למצוא פתרון אחר.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x