שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

תנובה קיצצה 10% מכוח האדם בתוך שנתיים

החברה צמצמה 603 עובדים מ־2011, בשל המעבר של שופרסל ומגה לסדרנות סחורה עצמית, על פי הנחיית הממונה על הגבלים

נורית קדוש 07:1130.03.14

תנובה צמצמה 603 עובדים בשנתיים האחרונות, המהווים 9.8% ממצבת כח האדם שלה (ב־2011). כך עולה מדו"חות מבטח שמירהמחזיקה 20.7% מתנובה. לפי הדו"ח הצמצום "נבע בעיקרו מסיום העסקתם של סדרנים עובדי "מו יד" בקבוצה, כתוצאה ממעבר רשתות שופרסל ומגה לסדרנות עצמית", מהלך שנבע מדרישות הממונה על הגבלים עסקיים.

 

בתחילת 2005 קבע הממונה על ההגבלים דאז דרור שטרום כי הסדרי הסדרנות בין הספקים הגדולים לרשתות השיווק עלולים להיחשב כהסדרים כובלים, בשל החשש מפגיעה בספקים הקטנים, שלא מפעילים סדרנים ברשתות. לאחר שהספקים חלקו על דעת הממונה, אישר בית הדין להגבלים עסקיים צו מוסכם בין הרשות ל־13 ספקים גדולים, ולפיו לא יינקטו צעדי אכיפה בנושא במשך שנתיים וחצי, וב־2009 הוא הוארך בשלוש שנים נוספות. בינואר 2012 קבע הממונה הנוכחי דיויד גילה כי לא ההסדר לא יוארך, וכי על הספקים להוציא את הסדרנים מהרשתות.

 

 

בשל המורכבות בסידור מוצרי חלב טריים, קיבלו שופרסל ומגה אישור להמשך סדרנות מוצרי החלב על ידי הספקים עד לסוף 2013, אולם בשופרסל החלו בפיילוט של סדרנות החלב כבר בספטמבר 2012, ובמהלך 2013 הצטרפה מגה למהלך.

 

משרדי תנובה בגלילות משרדי תנובה בגלילות צילום: צביקה טישלר

 

על רקע ההשפעה המשמעותית של הפסקת הסדרנות בשופרסל ומגה על מצבת עובדי תנובה, ניתן להעריך כי עם חוק המזון, שעבר לפני כשבועיים בקריאה שניה ושלישית, צפוי לצמצם את מצבת החברה עוד יותר. זאת משום שהחוק מרחיב את האיסור על סדרנות מטעם הספקים לכלל הקמעונאים הגדולים, בהם הרשתות הפרטיות שבהם עדיין מתקיימת סדרנות.

בנוסף, תנובה ביצעה בסוף 2012 איחוד של מערכי המכירות בקבוצה, וחטיבת מכירות מוצרי החלב הפכה לחטיבה קונצרנית תחת מטה החברה. על רקע זה, צומצמו 285 עובדים בתחום מוצרי החלב ו־90 מתחום הסחורות. מרביתם עברו לפעול תחת מטה החברה.

 

מתנובה נמסר בתגובה: "כפי שמפורט בדו"ח השנתי, הירידה במצבת כוח האדם נבעה בעיקרה מירידה במספר הסדרנים בעקבות החלטת הממונה על ההגבלים לאסור על סדרנות ספקים ברשתות שופרסל ומגה. יש להדגיש כי תהליך סיום עבודתם של הסדרנים התנהל ברגישות רבה ותוך ניסיון לסייע להם בקליטה במקומות עבודה חדשים, ואכן למיטב ידיעתינו, כ־50% מהסדרנים החלו לעבוד ברשתות השונות בסיוענו".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x