$
בארץ

גילה פטר את תשובה מהסדר כובל בלווייתן: ימכור את "תנין" ו"כריש"

הממונה על ההגבלים פרסם את הסכם הפשרה, לפיו שותפות לווייתן תמכור את שני מאגרי הגז הקטנים. הפשרה הושגה לאחר שגילה התכוון להכריז על דלק ועל נובל אנרג'י כעל בעלי הסדר כובל כיוון ששתיהן מחזיקות גם במאגר תמר

ליאור גוטמן 16:5727.03.14

הממונה על ההגבלים העסקיים פרופ' דיויד גילה הפיץ לפני שעה קלה (ה') לעיון הציבור את הסכם הפשרה שהתגבש בינו לבין שותפות לוויתן שבבעלות דלק (45.34%), נובל אנרג'י (39.66%) ורציו (15%).  

כפי שנחשף בדצמבר האחרון בכלכליסט, הפשרה שהגיעו הצדדים הייתה ששותפות לוויתן תמכור את שני מאגרי הגז הקטנים יחסית - "תנין" ו"כריש" - ותוספת מכסת גז ממאגר לוויתן, עד לשמה שהשחקן החדש יחזיק כ-10% מנפח המאגרים שהתקלו מול ישראל ועשוי להפוך בעתיד לשחקן חדש בשוק. עוד עולה כי  חברת החשמל, הלקוח הגדול של מאגרי הגז, תקבל ארכה של עד שנתיים (אפריל 2016) כדי להודיע ממי היא רוכשת עוד גז לתחנות הכוח. המועד המקורי עבורה היה אפריל 2014.

 

הממונה על ההגבלים העסקיים, דיויד גילה הממונה על ההגבלים העסקיים, דיויד גילה צילום: אוראל כהן

 

הפשרה הגיעה לאחר שבספטמבר האחרון פרסם הממונה על ההגבלים על כוונה להכריז על דלק ונובל אנרג'י כבעלי הסדר כובל כיוון ששתיהן מחזיקות (כ67% יחד) גם במאגר תמר, הנחשב למונופול מוכרז.

 

בהסכם הסופי נעשו שני שינויים קטנים -תקופת המכירה תתקצר בכחצי (עד שנתיים במקום עד 4 שנים למכירה) ואילו מכסת הנפט או הקונדסנט (תוצר לוואי של הפקת הגז שמשמש כחומר גלם לבתי זיקוק) לא ישארו בידי השותפות ויעברו עם הנכס לצד ג'. במקרה והנפט או הקונדסנט יופקו בפועל המוכרים יהיו זכאים לתמלוגים מהמכירה של עד כ-20%.

 

הערב צפויות השותפות במאגר לווייתן לחתום על חוזה אנרגיה עם וודסייד האוסטרלית. העסקה כוללת מכירה של 25% במאגר עבור כ-2.71 מיליארד דולר לוודסייד.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x