שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

עסקת הגז: בוודסייד ממשיכים להיאבק על הטבות מס עד הדקה ה־90

ממידע שהגיע לידי "כלכליסט" עולה כי החברה האוסטרלית שרוצה לרכוש רבע ממאגר לווייתן ערכה סבב פגישות עם רשות המסים כדי שתקל עליה בתשלומי המס. הסוגיה העיקרית על הפרק: דרישת החברה לפחת מואץ בשווי מאות מיליוני שקלים

ליאור גוטמן 08:3027.03.14

הלחצים והפגישות שיובילו לחתימת עסקת הענק באנרגיה במשק הישראלי עלו אתמול מדרגה. ממידע שהגיע לידי "כלכליסט" עולה שאנשי חברת האנרגיה האוסטרלית וודסייד ערכו סבב פגישות מרתוני עם רשות המיסים במטרה להבין כמה מס הם ישלמו על רכישת 25% ממאגר לוויתן ב־2.71 מיליארד דולר. 

צוות רשות המסים הצליח בשבועות האחרונים להדוף בקשות שלא לשלם מס בכלל תחת הטענה - שהופרכה - שלא מדובר באירוע מס אלא בהשבחת נכס. העסקה קובעת תשלום מיידי של כ-1.3 מיליארד דולר, ואחריו תשלום נוסף שתלוי בייצוא מינימאלי של 10% מנפח המאגר.

 

האוסטרלים מבקשים שרשות המס תכיר להם בפחת על השקעות במאגר לתקופה הקצרה ביותר שניתן, 4 או 5 שנים. פחת מסוג זה יאפשר להם לקבל החזרי מס על רכישת ציוד ותשלום לקבלני משנה עבור פיתוח מאגר לוויתן בשווי מאות מיליוני שקלים.

 

קידוח לווייתן קידוח לווייתן

 

לעומתם, אנשי דלק העלו שתי דרישות שעלולות להקטין עבורם את חבות המס. אחת מהן קשורה למס רווחי ההון מעצם סגירת העסקה והשנייה היא מה יהיה תשלום המס על ייצוא גז נוזלי באמצעות מתקן ימי צף שיוקם מעל למאגר.

 

רשות המיסים יוצאת מהנחה שמאחר ושווי העסקה הוא 2.71 מיליארד דולר, מס רווחי ההון אמור להגיע לשווי הקבוע בחוק, 26.5 אחוז. לפיכך, השותפות תשלם לרשות המיסים כ־720 מיליון שקל.

 

מאחר שהתשלומים על העסקה יועברו ביחס לפיתוח ולאורך שנים, אפשרות שנייה שעלתה מצד רשות המיסים היא שבעלי המאגר ישלמו על בסיס מזומן, בכל קבלת תשלום בפועל, כאשר הפער בין מועדי התשלום יחייב אותן בתשלום ריבית של מדד+4% לכל שנה.

 

נציגי דלק טענו בפני רשות המיסים שהם לא רוצים לשלם את מלוא המס עכשיו אלא על בסיס מזומן, אבל ביקשו הקלות עד כדי ביטול של מנגנון הריבית השנתי.

 

אחד מבכירי דלק אמר אתמול ש"האוסטרלים לא ישקיעו בישראל 3 מיליארד דולר אם הם לא בטוחים שיבואו לקראתם". בתוך כך, בשעות הערב משרד האוצר הפיץ תזכיר חוק שקובע שהמס על ייצוא גז נוזלי ייגזר מנקודת המכירה האחרונה, מה גם שמחיר הייצוא לא יהיה נמוך ממחיר עסקאות הגז במשק.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x