שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
חדשות נדל"ן

פלוג: הטבת הפטור ממע"מ תסייע בעיקר לאוכלוסיות חזקות

להערכת נגידת בנק ישראל, יישום התוכנית יגביר את הביקושים לדירות חדשות, וחלק ניכר מהטבת הפטור לא יגיע לכיסם של הרוכשים

אמנון אטד 17:1124.03.14

נגידת בנק ישראל ד"ר קרנית פלוג, המשמשת גם בתפקיד היועצת הכלכלית של הממשלה, השתתפה היום (ב') בדיון בקבינט הדיור והציגה את עמדת הבנק לגבי ההצעות שנידונו. לדבריה, הפתרון היסודי לעלייה במחירי הדיור טמון בעלייה מתמשכת בהיצע, ובמיוחד באזורי הביקוש. אם היקפי הבנייה ששררו בשנת 2013, שעולים במעט על הזרם השנתי של משקי הבית החדשים, יתמידו ויתמקדו באזורי הביקוש תהיה בכך פעולה בכיוון הנכון. היקפים אלה צפויים להביא להפחתת הלחץ לעליית המחירים, ולתפנית בהתפתחות מחירי הדירות. 

לדברי פלוג, לתכנית מע"מ אפס לרוכשי דירה ראשונה יש חסרונות, שעל קבינט הדיור לתת עליהם את הדעת. להערכת בנק ישראל, יישום התוכנית יגביר את הביקושים לדירות חדשות. ככל שהיצע הדירות החדשות קשיח יותר (מושפע פחות משינויים במחיר), ייווצר לחץ גדול יותר לעליית מחירים. בהיעדר פיקוח אפקטיבי על המחירים, יעלו מחירי הדירות העומדות בהגדרת הזכאות למע"מ אפס, ובסופו של דבר חלק ניכר מההטבה לא יגיע לכיסם של הרוכשים.

 

בהמשך דבריה בדיון הקבינט, אמרה נגידת בנק ישראל כי בתוכנית המוצעת יש מרכיב של מערך פיקוח מחירים, שהוא מורכב וקשה ליישום. כדי למנוע את עליית המחירים הצפויה לנוכח עליית הביקושים על ידי הזכאים למע"מ אפס, ההצעה כוללת מערך מורכב של פיקוח מחירים ומפרט, בהתאם להערכת השמאי הממשלתי. אולם לדבריה, פיקוח מחירים ופיקוח על המפרט של דירות שיעמדו בתנאים שנקבעו יהיה קשה מאוד ליישום בפועל.

 

יאיר לפיד וקרנית פלוג יאיר לפיד וקרנית פלוג צילום: עמית שעל

 

עוד אמרה פלוג כי קביעת הערך המרבי של דירות המזכות את רוכשיהן במע"מ אפס על 1.6 מיליון שקל מטיבה עם אוכלוסיות חזקות יחסית. לעומת זאת, הקריטריונים שנקבעו לזכאות אינם כוללים את האוכלוסיות החלשות ביותר. הנגידה גם הזהירה כי מרגע שתינתן הטבת המע״מ אפס לאוכלוסייה שנקבעה, היא צפויה להיות פרמננטית, ובמרוצת הזמן צפוי להיווצר לחץ להרחבת אוכלוסיית הזכאים.

 

בעניין תכנית "מחיר מטרה", אמרה פלוג כי בנק ישראל מעריך שעקרונות התוכנית יוכלו להוביל להשגת היעד של הפחתת מחירי הדיור. לדבריה, התוכנית נועדה לתמוך בהגדלת היצע הדירות והפחתת מחירן, ולהעביר לציבור מסר אמין, שעל פיו הממשלה נחושה להביא לירידת מחירי הדירות, גם במחיר של ויתור על חלק מתקבולי מכירת הקרקע. בעניין התמריצים לרשויות המקומיות, אמרה הנגידה כי בנק ישראל מעריך שמתן תמריצים לרשויות מקומיות להוציא היתרי בנייה למגורים בתחומן הוא כלי יעיל שיתמוך בהרחבת ההיצע של דירות למגורים.

 

 

  

בטל שלח
    לכל התגובות
    x