$
בארץ

פרסום ראשון

הרפורמה במשק החשמל: ועדת יוגב תמליץ להטיל מגבלות על יזמי הגז

במסגרת מסקנותיה הסופיות תמליץ הוועדה לחלק את אספקת הגז הנוכחית שמועברת ממאגר תמר לכלל יצרני החשמל. עוד תמליץ הוועדה לפרק את החברה הממשלתית שהייתה אמורה להקים תחנות כוח חדשות

ליאור גוטמן 16:4419.03.14
ועדת יוגב, שמגבשת את הרפורמה במשק החשמל, תמליץ במסקנותיה הסופיות להטיל הגבלות על יזמי הגז הנוכחיים כדי לדרבן אותם להגדיל את אספקת הגז למשק. לפי ההמלצות הסופיות, ועדת יוגב מבקשת לחלק את כלל האספקה הנוכחית שמועברת ממאגר תמר לכל הלקוחות - כל לקוח ביחס לגודלו במשק - זאת אם מאגר לוויתן לא יפותח תוך כשלוש שנים וחצי מהיום. כך נודע לכלכליסט.

ההחלטה על הצעד תתקבל במהלך 2016 ולאחר הערכות בדבר קצב פיתוח מאגר לוויתן בפועל. מדובר במנגנון דומה שהוחל על ידי משרד האנרגיה על מאגר תמר בעבר, כזה שנתן עדיפות לאספקת גז לתעשייה על פני ייצור חשמל. אם ההמלצה תתקבל, חברות שונות במשק, לרבות תחנות כוח פרטיות, ייאלצו להסתדר עם תפוקות שונות של גז ולהשלים חוסרים על ידי רכישת גז נוזלי ממצוף הגז שממוקם מול חדרה או להשתמש בדלקים אלטרנטיביים.

 

בנוסף, יוגב ממליץ להתערב בחוזי הגז שיצחק תשובה, בעל השליטה בדלק, חתם יחד עם שותפיו למאגרים מול תחנות הכוח ומפעלי תעשייה. ההתערבות כוללת פתיחת כל חוזה והגבלת מכסת הגז שכל צרכן מחוייב לרכוש, בין אם השתמש בגז בפועל ובין אם לאו. מדובר במנגנון TAKE OF PAY במסגרתו כל צרכן משלם בכל מקרה על 80% מהחוזה ללא קשר לצריכה בפועל. יוגב ממליץ להוריד את הרף, אולם לא מציין מהו הרף החדש. יישום המהלך יקטין את הכנסות שותפיות הגז.

 

יו"ר ועדת ההיגוי לביצוע הרפורמה במשק החשמל, אורי יוגב יו"ר ועדת ההיגוי לביצוע הרפורמה במשק החשמל, אורי יוגב צילום: נמרוד גליקמן

 

בנוסף, ועדת יוגב תמליץ לפרק לאלתר את חברת "תחנות ייצור חשמל". מדובר בחברה ממשלתית שהייתה אמורה להקים תחנות כוח חדשות, אולם מאז הקמתה ב2009 ועד היום היא לא הקימה תחנה בודדת. אם לא די בכך, תחקיר כלכליסט גילה כי החברה התנהלה תקופה ארוכה ללא מנכ"ל למרות שהוציאה מכרזי ייעוץ לעבודות שלא ברורה התועלת שלהם למשק החשמל.

 

שאר המלצות ועדת יוגב נחשפו בכלכליסט, והן כוללות כוונה להנפיק עד 20% ממניות החברה עד 2018; מכירת אתרי אשכול, רמת חובב ואלון תבור; הקמת שתי תחנות כוח חדשות (פרויקטים D ו-E); ביטול פרויקטים, שדרוגי תחנות כוח וגריטת תחנות ישנות; המרת הון למניות עד למצב יחס החוב/מאזן של החברה יגיע ל35%; הקמת שתי חברות בת (מניה חכמה, יזמות); הוצאת ניהול המערכת מידי החברה וחתימה על הסכם שכר קיבוצי מול הוועד. מודל מכירת החשמל יתפצל בין תחנות חדשות לישנות ובתעריפים שונים.

 

החברה המלצות ועדת יוגב אמורות להתפרסם בתחילת שבוע הבא. ההמלצות הסופיות אינן כוללות הסכמות עם ועד עובדי חברת החשמל או פרסום מספר הפורשים, תגמול הפרישה או כל נתון פיננסי אחר שקשור למה שהעובדים יקבלו בעתיד. 
בטל שלח
    לכל התגובות
    x