שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

ההסתדרות הכריזה על סכסוך עבודה בצים

עובדי חברת הספנות חוששים כי הסדר החוב של החברה יגרור ביטול מניית הזהב של המדינה ואיתו העברת הפעילות מישראל לחו"ל. המהלך יאפשר לעובדים לפתוח בעיצומים בתוך שבועיים

מיקי פלד 14:5312.03.14

ההסתדרות הכריזה היום (ד') על סכסוך עבודה בצים בשל חשש מהשלכות הסדר החוב המתגבש בחברה. צים, בבעלות החברה לישראל, הודיעה כי תבקש הסדר חוב של לא פחות מ-1.5 מיליארד דולר בשל קשיים לפרוע את החובות לנושים. הסכסוך יאפשר לוועד להתחיל בתוך שבועיים בעיצומים.

בצים, שבבעלות החברה לישראל של עידן עופר, מועסקים כ-750 עובדים בהסכם הקיבוצי ועוד כ-100 בחוזה אישי וכ-150 עובדי קבלן.

החלק המטריד ביותר של החזר החוב מבחינת העובדים הוא הדרישה של החברה שהמדינה תוותר על מניית הזהב שלה. מדובר בהסדר שנקבע בעת הפרטת צים לפני כעשור, שבין השאר קובע את היותה של החברה ישראלית.

 

מספנה של צים. יו"ר ועד העובדים: "חוששים שלא תישאר לנו עבודה" מספנה של צים. יו"ר ועד העובדים: "חוששים שלא תישאר לנו עבודה" צילום: אלעד גרשגורן

 

יו"ר הוועד, אבי שטרית, אמר ל"כלכליסט" כי "אנחנו חוששים שלא תישאר לנו עבודה. אם לא תהיה מניית זהב זה יהיה בכי לדורות. המניה הזו היא ההבטחה שצים תישאר ישראלית, שהיא תישאר בישראל, שהדירקטוריון שלה יהיה ישראלי ושיועסקו בה עובדים מישראל. ויתור על מניית הזהב משמעו שאם מוציאים את החברה מישראל לא ירחק היום שהחברה לא תהיה בישראל בכלל וגורל העובדים יהיה בהתאם".

 

הנהלת צים: "הוועד מסרב להגיע להסכמות משותפות"

 

בתשובה לבית המשפט העליון שהגישה צים בשבוע שעבר בתגובה לעתירה של איגוד קציני הים נגד אפשרות ביטול מניית הזהב השיבה החברה כי השארת מניית הזהב של המדינה על כנה במסגרת הסדר החוב תגלגל את החוב אל המדינה עצמה. זאת משום שביטול המניה הוא תנאי הכרחי להסדר החוב כדי לאפשר לחברה למכור חלק מהאוניות ואף לפטר 60-50 קציני ים אותם היא מחויבת להעסיק במסגרת ההסכם עם המדינה.

 

מהנהלת צים נמסר בתגובה: "הנהלת צים שוקדת זה זמן רב על ניהול משא ומתן אינטנסיבי עם כלל נושיה על מנת להגיע להסדר חוב מורכב, שנועד להבריא את החברה ולהבטיח את קיומה. חלק חשוב בהשגת ההסדר הוא השותפות של העובדים במאמץ. על כן, במקביל למגעים שקיימה צים עם בעלי המניות, הבנקים הזרים ובעלי האוניות, פנתה ההנהלה מספר פעמים לוועד על מנת להגיע להסכמה משותפת על מעורבות העובדים בתהליכי ההבראה. לצערנו הרב, סירב הוועד במשך תקופה ארוכה להגיע להבנות והסכמות משותפות ואף ממאן להגיע לישיבות עם ההנהלה על מנת לקיים הידברות בסיסית. צר לנו שהוועד בוחר לנהל את הדברים באופן כוחני מבלי לתת הזדמנות להידברות".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x