$
בארץ

דרמה בבחירות: בית שמש נשארה חרדית

אחוזי הצבעה גבוהים מאוד בבחירות החוזרות לא שינו את התוצאות. "בית שמש טהרן? הפכתי אותה לפריז", אמר ראש העיר החרדי משה אבוטבול, שניצח את המועמד אלי כהן. בנצרת סלאם גבר שוב על ראש העיר מאז 1994

ynet 06:4912.03.14

מהפך גדול לא היה כאן. מערכת הבחירות הדרמטית בבית שמש הגיעה הלילה (יום ד') לסיומה עם ניצחונו של ראש העיר המכהן משה אבוטבול. הוא גבר פעם נוספת על יריבו אלי כהן, עם 51.3% מהקולות. "ההסתה לא פעלה, האהבה ששידרתי ניצחה ותנצח", הכריז אבוטבול. כהן הודה בהפסד והתקשר לברך את המנצח: "הציבור אמר את דברו", אמר לתומכיו.

 

הבחירות החוזרות התקיימו לאחר שבית המשפט העליון פסל את תוצאות הבחירות באוקטובר, שגם אז גבר אבוטבול על כהן בפער קטן. הפעם הוא זכה ב-19,190 קולות, לעומת כהן, שזכה ב-18,230 קולות (48.7%). בבחירות החוזרות נרשמו לא פחות מ-76% הצבעה, לעומת 69% בחודש אוקטובר. גם הפעם נטען כי היה ניסיון להצבעות כפולות. המשטרה בדקה דיווח של יו"ר ועדת קלפי בבית שמש לפיו יש חשד שגבר חרדי הצביע פעמיים באמצעות שתי תעודות זהות מזויפות. מאוחר יותר עוכבה לחקירה צעירה חילונית, בחשד שניסתה להצביע פעם נוספת בבחירות, לאחר שהצביעה כבר בבוקר.

 

משה אבוטבול ראש עיריית בית שמש. ניצח שוב משה אבוטבול ראש עיריית בית שמש. ניצח שוב צילום: עטא עוויסאת

 

אבוטבול המשיך וטען אחרי ניצחונו כי "הוכח שלא הייתה שום שיטה (של זיופים) ושום דבר. בית שמש אוהבת את הציבור התורני. תודה לבורא עולם ותודה לגדולי ישראל שליוו אותי. תודה לשופטי בית המשפט העליון". ראש העיר ציין עוד כי "אהיה קשוב לכל התושבים מכל המגזרים. אזמן את אלי כהן לקואליציה ונקים קואליציה מקיר לקיר". עם היוודע התוצאות, מאות חרדים יצאו מהבתים ונהרו למרכז החגיגות למרות השעה המאוחרת וטיפות גשם.

 

גם כמה עשרות נשים יצאו מהבתים באישון לילה והתקבצו באזור צדדי באותו רחוב, כדי שתישמר הפרדה מלאה בינן לבין הגברים. שירי הודיה חסידיים בקעו ממערכת הכריזה ותחנות הרדיו החרדיות פתחו במשדרים חגיגיים עד אור הבוקר. אלי כהן, שהודה בהפסדו עוד לפני פרסום התוצאות הסופיות, אמר בשיחה עם אבוטבול כי "היה זה קרב צמוד, אבל אנו מקבלים את הכרעת הבוחר. בעזרת השם בית שמש תשמח מעכשיו והלאה".

 

כהן, שהתמודד מטעם הבית היהודי, היה אופטימי כשהגיע אתמול לקלפי: "כשאנצח יהיה פה איזון דמוגרפי. אני חושב שאם לא היו זיופים בפעם הקודמת הייתי מנצח". הוא הוסיף כי "פסיקת בית המשפט העליון היא לא בכיינות, אני מקווה שאלו שניסו לגנוב את הבחירות למדו את הלקח". אבוטבול טען במקביל כי מבחינה דמוגרפית העיר הופכת לחרדית ולכן העובדה שנבחר בבחירות הראשונות הייתה טבעית. אבוטבול, ראש העיר מ-2008, גם תקף את מתנגדיו: "אומרים שבית שמש טהרן? בית שמש הפכה להיות פריז בחמש השנים האחרונות. בגלל 36 קולות פסולים הפכו את העיר לסחרחרה".

 

בצד החרדי של בית שמש נרשמה ביממה האחרונה התגייסות כללית למערכה על ראשות העיר. יו"ר ש"ס ח"כ אריה דרעי, שפרש את חסותו על המועמד אבוטבול, פתח את אתמול בשעה 5:30 במניין מאולתר של תפילת שחרית שנערכה במטה המפלגה שבבניין העירייה הישן - מיד אחריה החלו הפעילים לשטוף את העיר בניסיון להוציא עוד ועוד מצביעים לקלפיות.

 

חברי הכנסת החרדים כולם נקראו לדגל ונרתמו אף הם למאמץ, כשהם מחלקים את זמנם בין מחאת האופוזיציה בחקיקה הממשלתית, הדיונים על חוק הגיוס והבחירות המקומיות, ונמצאים כל העת על קו ירושלים-בית-שמש. תפקיד חשוב במיוחד שיחקו הרבנים, שעל כתפיהם הוטלה המשימה לשכנע מצביעים פוטנציאלים מחוגי ה"קנאים", החרדים האנטי-ציוניים, לחרוג ממנהגם ולהשתתף בבחירות - בהצלחה לא מבוטלת. הקלפיות ננעלו ברגשות מעורבים: חשש מנתוני ההצבעה הגבוהים בציבור החילוני, לצד תחושת סיפוק מהגדלת בנק הקולות של המועמד משה אבוטבול – הישג חסר-תקדים במושגים הפנים-חרדים.

 

בנצרת דווקא נרשם מהפך

 

בחירות חוזרות לא פחות דרמטיות התקיימו אתמול גם בנצרת - בסיומן הוכרז המועמד עלי סלאם כמנצח. לפי הספירה כרגע, הוא זכה ב-26,774 קולות, לעומת יריבו ראמז ג'ראיסי שקיבל 16,313 קולות. 4,000 קולות טרם נספרו. גם בנצרת היו אחוזי ההצבעה גבוהים במיוחד - מנתוני משרד הפנים עלה כי בנצרת הצביעו עד 19:00 בערב 83% מבעלי זכות הבחירה, לעומת 80% באוקטובר. האווירה בעיר הערבית הגדולה בארץ הייתה מתוחה מאוד, ושבעה בני אדם נעצרו.

 

עם ההכרזה על ניצחונו, למטה של סלאם הגיעו אלפי תושבים. "הבחירות החוזרות הוכיחו לכולם כי תושבי העיר רוצים שינוי ומנהיג טוב", הוא הצהיר. "בבחירות הראשונות הפער היה כמה קולות, היום הפער הוא אלפי קולות. זה ניצחון צודק ואמיתי. אני לא אאכזב אתכם", המשיך סלאם. "נמשיך בדרך העשייה שלנו למען העיר ותושביה. נשמח תמיד לראות אתכם שמחים ומרוצים".

 

ג'ראיסי, ששימש ראש העיר מאז 1994, הפסיד גם בבחירות שנפסלו בהפרש של 21 קולות. עם פרסום התוצאות הלילה עשרות מפעילי חד"ש התחילו לבכות. אדם אחד איבד הכרה. "אנחנו נישאר יחד חזקים", הצהיר המפסיד. "במערכת הבחירות הזו שתי התנועות האסלאמיות ומפלגת בל"ד הלא דמוקרטית ועוד גופים הלכו נגדנו. עם כל זאת אני גאה בחד"ש ובכל פעיליה שעבדו קשה מאוד בתקופה זו".

 

סלאם אמר אתמול לפני ניצחונו: "התוצאות יוכיחו לכולם כי תושבי העיר רוצים שינוי, רוצים מנהיג חדש שיכול להציל את העיר ממצבה. אני בטוח שאזכה בבחירות בהפרש אלפי קולות. הגיע הזמן להוריד את השלטון של חד"ש שקיים כבר 40 שנה. מחר נחגוג בניצחון שלנו". גם ג'ראיסי נשמע אופטימי לפני פרסום התוצאות: "שמרנו על נצרת ונמשיך בדרכנו הנכונה. אנו בטוחים שנזכה בבחירות כי התושבים מאמינים ביכולות שלנו למען העיר ותושביה".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x