$
בארץ

גרמן: בתי החולים הממשלתיים יופרדו בתוך שנה ממשרד הבריאות

שרת הבריאות הודיעה כי תוקם רשות ממשלתית אליה יוכנסו בתי החולים הממשלתיים הכלליים. הידוק הפיקוח הוא תנאי הכרחי להכנסת השר"פ לבתי החולים

מיקי פלד 16:3011.03.14

בתוך שנה תוקם רשות ממשלתית אליה יוכנסו בתי החולים הממשלתיים הכלליים ויופרדו שני הכובעים של המשרד שכיום הוא גם הבעלים וגם הרגולטור של בתי החולים, כך הודיעה היום (ג') שרת הבריאות, יעל גרמן.  

ההודעה היא חלק מהמלצות של ועדת משנה של הועדה לבחינת מצב מערכת הבריאות בראשה עומדת גרמן עצמה, כאשר הנדבכים הבאים שיפורסמו עוסקים בהסדרת התיירות הרפואית בבתי החולים הציבוריים ורפורמה בביטוחים המשלימים וביטוחי הבריאות המסחריים, כולל האפשרות של קניית שירותים פרטים בבתי החולים הציבוריים (שר"פ).

 

ועדת גרמן עוד לא קיבלה החלטה בשתי הסוגיות הללו, אך יוחלט להרחיב את הפעילות הפרטית בבתי החולים הציבוריים כאשר התנאי ההכרחי לכך הוא פיקוח הדוק יותר של משרד הבריאות על הנעשה בבתי החולים. פיקוח שכזה, לדברי גרמן, יושג באמצעות הפרדה שכזו.

  

שרת הבריאות יעל גרמן ומנכ"ל משרדה פרופ' רוני גמזו שרת הבריאות יעל גרמן ומנכ"ל משרדה פרופ' רוני גמזו צילום: עמית שעל

 

הרשות החדשה תהיה כפופה לשרת הבריאות ותתנהל באופן עצמאי, כמו במקרה של רשויות סטטוטוריות אחרות כמו הביטוח הלאומי או שירות התעסוקה. כך תחליף הרשות את מנכ"ל משרד הבריאות בפיקוח הלא-רגולטורי על ניהול בית החולים, אותו הישווה פרופ' רוני גמזו ל"להיות יו"ר דירקטוריון של על ל-20 בתי חולים".

 

גרמן מתכוונת לבצע את המהלך באמצעות הצעת מחליטים ממשלתית ולוותר על הליך חקיקה ארוך בכנסת, על מנת לזרז את הקמת הרשות. אולם זו לא תהיה הפעם הראשונה בה נסתה המדינה להפריד בין שני כובעי המשרד. כאמור, חמש פעמים בעבר הממשלה קיבלה החלטה בנושא, אך דבר לא קרה, אם בגלל התנגדות העובדים או בשל קשיים משפטיים של העברת הבעלות לרשות נפרדת. עתה משוכנעת גרמן כי היות ומדובר במהלך פשוט יותר משפטית גם לא תהיה התנגדות של העובדים.

 

לדברי גמזו, הגדלת הפיקוח תאפשר גם שיפור השירות לחולים: "אם לוקחים את היחידות השונות של משרד הבריאות ואומרים להם שעתה התפקיד הבלעדי שלכם הוא רגולציה ללא שיקול אחר שאולי קיים בשל היות המשרד גם בעלים, זה ממקד את משרד הבריאות. לא פעם ביקרו אותי שאני מוציא חוזרים ללא תיקצוב מתאים, אבל זה חלק תפקידו של משרד הבריאות, להיות רגולטור שמגדיר מה טובת המטופל", אמר גמזו.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x