שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

קנדל לוועדת אלאלוף: אין בעיית עוני בישראל

לכלכליסט נודע כי יו"ר המועצה לכלכלה המליץ לחברי הוועדה למלחמה בעוני להתמקד בסיוע לאוכלוסיות מסוימות, ולוותר על העלאת קצבאות גורפת

מיקי פלד 08:2811.03.14

"בממשלה הנוכחית פתרונות רוחב כמו העלאת קצבאות לא יעברו", אמר בשבוע שעבר יו"ר המועצה הלאומית לכלכלה פרופ' יוג'ין קנדל בשיחה סגורה עם נציגי הוועדה למלחמה בעוני בראשות אלי אלאלוף.

 

לדברי כמה מהנוכחים בפגישה, אמר קנדל שמוטב לספק המלצות לפתרונות ייעודיים לאוכלוסיות מסוימות שנמצאות בעוני, וטען ש"אין בעיה כללית של עוני בישראל". עמדה זו מעלה שאלה לגבי היכולת של הוועדה לחולל שינוי מהותי במדיניות הרווחה בישראל.

 

יוג'ין קנדל. מאשים את ההון השחור יוג'ין קנדל. מאשים את ההון השחור צילום: דימיטרי שבנצקו

 

כפי שפורסם לראשונה ב"כלכליסט", המתווה שנידון בוועדה תואם את עמדת קנדל, ולפיה יוגדלו הקצבאות לקשישים ללא פנסיה, למקבלי הבטחת הכנסה ולזכאי מס הכנסה שלילי. עלות התוכנית מוערכת בתוספת תקציב של 10 מיליארד שקל בשנה. עם זאת, בשיחה עם חברי הוועדה הדגיש אלאלוף שניתן לדון במימון ההמלצות בכל כיוון שימצאו לנכון, גם אם הוא מנוגד לעמדת הממשלה.

 

ישיבה של הוועדה למלחמה בעוני ישיבה של הוועדה למלחמה בעוני צילום: אוראל כהן

 

לדברי הנוכחים, קנדל הוסיף במפגש כי "אם ניתן היה למדוד גם את ההכנסות הלא מדווחות, היינו רואים ירידה במספר המשפחות שמתחת לקו העוני". קנדל ציין כי מאז 2004 יש ירידה בשיעור העוני בקרב יהודים לא־חרדים — מ־12% מהמשפחות לכ־10% - בעוד אצל חרדים וערבים נרשמה עלייה קלה בעוני. קנדל, הנחשב למקורב לראש הממשלה נתניהו, הדגיש שהפתרון צריך להיות בהגדלת השתתפות חרדים וערבים בכוח העבודה.

 

יו"ר הוועדה, אלי אלאלוף יו"ר הוועדה, אלי אלאלוף צילום: אוראל כהן

 

ועדת אלאלוף התכנסה היום לדיון פתוח לקראת הגשת הדו"ח שלה ב־8 באפריל. הדיון ייפתח בפאנל שבו אזרחים החיים בעוני יספרו על ההתמודדות היומיומית שלהם.

 

בלשכת ראש הממשלה לא הגיבו לדברים.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x