$
בארץ

משרד החינוך משיק תוכנית לעידוד קריאה בגנים דוברי ערבית

קרן גרינספון, קרן פרייס ומשרד החינוך מתרגמים תכנית לעידוד הקריאה הפועלת כיום בקרב אלפי גנים דוברי עיברית. התכנית החדשה תכונה "מַכּתָבַּת אַל-פַאנוּס" והיא תופעל בכ-1,750 גני ילדים ערביים

תמר וילרפורט 15:4110.03.14

חמש שנים לאחר שקרן גרינספון ישראל ייסדה את תכנית "ספריית פיג'מה" בגני הילדים דוברי העברית, היא משיקה בשיתוף קרן פרייס ושמרד החינוך את "מַכּתָבַּת אַל-פַאנוּס" (ספריית העששית) בגני הילדים בחברה הערבית. מדובר בתכנית ארצית שמטרתה לטפח את אהבת הקריאה, לעודד מחנכים והורים ליזום קריאה משותפת עם הילדים ולעודד שיח ערכי ופעילות סביב ספרים בגן ובבית.

 

עלות התכנית במתכונת מלאה לכל המגזר (גני חובה וטרום חובה) למשך שנה תעלה 6 מיליון שקל, מתוכם כ-4.5 מיליון שקל מתקציב משרד החינוך, ומהלכה יחולקו 8 ספרים בשנה לגני חובה וטרום חובה.

 

בשלב ראשון התכנית מופעלת לכ-45 אלף ילדי גן ערבים ב-1,750 גנים (כ-65% מהילדים הלומדים במערכת החינוך הממלכתי הערבי, הבדואי והדרוזי) ובמסגרתה יקבלו הילדים ארבעה ספרים שיוצגו לילדים על ידי הגננת. לאחר הפעילות בגן יקבל כל ילד עותק משלו, מתנה לספריית המשפחה. בסוף כל ספר יצורפו הצעות להורים לפעילות משותפת.

  
שר החינוך, שי פירון שר החינוך, שי פירון צילום: טל שחר

 

בתכנית משתתפים כל גני החובה והחינוך המיוחד הממלכתיים: ערביים, בדואים ודרוזיים, וכל גני הטרום חובה במחוז דרום ובישובים הדרוזיים. הגננות מקבלות הדרכה והצעות לעבודה עם הספרים בדרכים יצירתיות ומגוונות הכוללות שילוב הסיפור במשחק, ביצירה ובתנועה, והצעות למגוון פעילויות משותפות עם ההורים והקהילה.

 

הספר הראשון שיקבלו הילדים במסגרת התכנית מספר על אלפאר סומסום (שומשום העכבר) שנוטה לחלום בהקיץ בעוד עכברי השדה עובדים באגירת מזון לחורף. כשהחורף הקר מגיע וחבריו של שומשום משועממים ואומללים, נחלץ שומשום לעזרתם ומשתף אותם במגוון הסיפורים והצבעים שאגר, ומרומם את רוחם של חבריו. הספר מזמן להורים והגננות הזדמנות לשוחח עם הילדים על התרומה האישית השונה של כל אדם למאמץ משותף.

 

מכּתָבַּת אַל-פַאנוּס מבוססת על התכנית בעברית, ספריית פיג'מה, הפועלת בקרב 210,000 ילדים שלומדים בגני הילדים דוברי העברית. ספריית פיג'מה נוסדה ב-2009 על ידי קרן גרינספון ישראל, ופועלת כיום בשותפות מלאה עם משרד החינוך.

 

"אני גאה על כך שהחל מהיום גם החברה הערבית בישראל תוכל ליהנות מהתכנית האיכותית ביותר לעידוד קריאה לילדים", אמר היום שר החינוך, שי פירון.

 

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x