שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

חלית? נפצעת? ועדת העבודה רוצה לקצץ את עמלות החברות לזכויות רפואיות

חברות מימוש הזכויות הרפואיות הגיעו היום לכנסת במטרה למנוע חקיקה שתגביל את העמלות שהן יכולות לגבות מהפונים ל-8% במקום 18% כיום. הח"כים: "זו גזילה של הקצבאות בצורה חזירית". פורן: "אני פועלת במישור החברתי"

מיקי פלד 15:2610.03.14

העמלות שגובות חברות מימוש הזכויות הרפואיות עתידה להיות מקצוצת ביותר ממחצית, כך עולה מהצעת חוק שנידונה היום בוועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת. החוק מכוון לחברות דוגמת המרכז למימוש הזכויות הרפואיות של לבנת פורן שכיום גובות עמלה של 18%-20% מהכספים שמקבל הפונה אליהן מהביטוח הלאומי או רשויות המדינה לא כולל מע"מ למשך כשלוש שנים, ולכך יש להוסיף 2,000-2,500 שקל עמלת פתיחת תיק.

 

על פי ההצעה תוגבל העמלה ל-8% למשך חמש שנים. כ-15 עד 20 אלף איש בשנה פונים לחברות ועורכי דין שונים כדי שיפעלו בשמם מול הביטוח הלאומי או גופי מדינה אחרים בנוגע למיצוי זכויותיהם, כמו לדוגמה פטור ממס הכנסה לנכים. בסיכום הדיון הוחלט כי החברות יעבירו לוועדה חוות דעת משלהם על הכנסותיהם ורווחיהם ואז ייקבע דיון נוסף.

 

ההצעה של ח"כ מיקי רוזנטל (עבודה), קארין אלהרר (יש עתיד), אילן גילאון (מרצ) ויו"ר הוועדה, חיים כץ (ליכוד), קיבלה בשבוע שעבר את תמיכת ועדת השרים לחקיקה ומכאן גם מובטחת לה תמיכת הקואליציה בהצעה. עוד קובעת הצעת החוק, כי הלקוח לא ישלם למתווכים כספים למפרע בטרם קיבל את קצבתו ולא ימשיך לשלם לגורם המתווך אם הופסקה הקצבה מכל סיבה שהיא.

 

ח"כ מיקי רוזנטל. "זעקת הקוזאק הנגזל מטרידה" ח"כ מיקי רוזנטל. "זעקת הקוזאק הנגזל מטרידה" צילום: בשמת איבי

 

ח"כ רוזנטל תקף את החברות ואמר כי "זעקת הקוזאק הנגזל מטרידה. האנשים נזקקים לקצבה הזאת כדי לרכוש תרופות ולהצטייד בציוד רפואי, טיפולים ולעיתים נאלצים לשלם סכומים ניכרים מהקצבה עצמה למתווכים למיניהם. בדקנו 274 תיקים שבהם הייתה התערבות של גורם מסייע, מתוכם כ-150 תיקים לא נדרש היה תיווך כי אלה זכויות מובהקות, ב-20 תיקים התיווך בוודאות עזר. נתקלתי בדוגמאות של אנשים שנפטרו והמשיכו לדרוש ממשפחתם את הקצבה".

 

פורן מצדה אמרה כי החברה בבעלותה "משקיעה עשרות שעות רופא בכל אחד מהלקוחות שלנו. טיפול בממוצע בלקוח לוקח בין שנה וחצי לשנתיים ואם בסוף התהליך הלקוח לא קיבל כסף הוא לא צריך לשלם על זה. אני פועלת במישור החברתי. אני משלמת שכר נאה לעובדים ולרופאים וגם מרוויחה כסף ורוצה להמשיך לעשות את זה. בסכומים שאתם מצהירים - לא אוכל לעשות את זה".

 

לבנת פורן. "אנחנו משקיעים שעות בכל לקוח" לבנת פורן. "אנחנו משקיעים שעות בכל לקוח"

 

ח"כ אלהרר תקפה את פורן ואמרה "באיזה עולם את חיה שאת חושבת שאת פועלת במישור החברתי? את פשוט גוזלת מאנשים את הקצבאות שלהם". ח"כ כץ היה חריף לא פחות ואמר: "אמנם אתם עושים עבודה טובה, אבל נדמה לנו שאתם מתפרנסים בצורה חזירית".

 

פורן אמרה בוועדה כי היא תומכת עקרונית בעיקרון של הצעת החוק לעשות סדר בעמלות הנגבות מהפונים אל החברות.

 

ח"כ קארין אלהרר לפורן: "באיזה עולם את חיה שאת חושבת שאת פועלת במישור החברתי?" ח"כ קארין אלהרר לפורן: "באיזה עולם את חיה שאת חושבת שאת פועלת במישור החברתי?"

 

פורן וחברות נוספות כמו זכותי פועלת מזה מספר שנים בתחום מיצוי הזכויות וספגו גם ביקורת על העמלות הגבוהות שהן גובות, שלעיתים מרוקנות כמעט מתוכן את הקצבה שהושגה מהמוסד למי שזקוק לה. מצד שני, נראה שהפעילות של החברות הללו היא שזירזה את הביטוח הלאומי להבין כי הוא צריך לשפר את השירות ולפני שנה נפתחה תכנית ניסיונית של הביטוח הלאומי בחיפה להכנה של הפונים לועדות הרפואיות.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x