$
בארץ

עובדי כיל החלו בעיצומים: מנעו כניסה של עובדי קבלן למפעל

העובדים מתנגדים לכוונת החברה לפטר עובדים אלא מוכנים לדון רק בפרישה מרצון לפנסיה מוקדמת

מיקי פלד 16:3609.03.14

עובדי כיל מנעו היום (א') את כניסתם של עובדי קבלן אל שטחי המפעלים השונים של החברה, כירייית הפתיחה לעיצומים המתוכננים בחברה השבוע. בנוסף, החרימו היום הוועדים פגישה עם ההנהלה בה אמורים היו להציג להם את מתווה תוכנית הקיצוצים של החברה. עובדי הקבלן מועסקים לא רק בניקיון אלא גם בבינוי, תחזוקה וחלקם גם במערכות המחשב. 

העובדים החלו בעיצומים עקב התנגדות לכוונת החברה לפטר עובדים במסגרת התוכנית, שכוללת בין השאר גם פיטורים בייצור וגם פיטורים כתוצאה מאיחוד המטות המתוכנן של הרכש, הלוגיסטיקה, הניהול והכספים של מפעלי ים המלח, ברום ורותם אמפרט. העובדים מוכנים לדון רק בפרישה מרצון לפנסיה מוקדמת בלבד, צעד לו מוכנה החברה להחיל על חלק מהעובדים אך לא בהכרח על כולם.

 

עם זאת, בהנהלת כיל אומרים כי הם מוכנים להיכנס עם העובדים למשא ומתן על אופן הקיצוץ. עד כה סוכם על פרישה מוקדמת של כ-115 עובדים ברותם אמפרט כאשר כל עובד יקבל מענק של 800 אלף שקל באופן חד-פעמי ומענק חודשי של כ-18 אלף שקל בחודש עד הגעה לגיל פרישה.

 

מפעל רותם אמפרט, מישור רותם (ארכיון) מפעל רותם אמפרט, מישור רותם (ארכיון) צילום: חיים הורנשטיין

 

הסיבה הרשמית של כיל לצורך בקיצוצים הוא הורדת מחירי המוצרים שלה בעולם שהורידו את רווחי הקבוצה. למרות הירידה בהכנסות כיל סיימה את שנת 2013 עם רווח של 820 מיליון דולר, אם כי זו ירידה משמעותית לעומת 1.3 מיליארד דולר שנה לפני כן.

 

הירידה ברווחיות היא לא הסיבה היחידה שכיל הודיעה על הקיצוצים. לכך אפשר להוסיף את ועדת ששינסקי השנייה להעלאת התמלוגים שהמדינה מקבלת על משאביה השונים, ביניהם גם הפוספטים שכיל כורה בנגב. בנייר עמדה שהגישה כיל לועדה בנובמבר כתבה כי היא העלאת התמלוגים תהיה בבחינת הפרה של הסכם החכירה בינה לבין המדינה.

 

מכיל נמסר בתגובה: "כיל מתמודדת עם מציאות בעייתית ודחופה הנובעת מהמשבר בשווקים בהם היא פעילה, מירידת כושר התחרותיות של המפעלים בישראל ומגזירות שממשלת ישראל הנחיתה עליה. לא ניתן להתעלם מכל אלה ובוודאי שאין להנהלה את הכוונה לעשות זאת. ועדי העובדים הוזמנו לישיבות עם הנהלות המפעלים מתוך כוונה להזמין אותם להיות שותפים בגיבוש התוכנית והוצאתה אל הפועל. במקום זאת בחרו הוועדים להחרים את הפגישות, לשבש את העבודה ולפגוע בעובדים של קבלני משנה ובפרנסתם. מעבר לעובדה שהתנהגות הוועדים מפתיעה ומאכזבת היא אף חסרת אחריות כלפי העובדים ועתיד החברה, והיא מעלה סימן שאלה בנוגע לרצונם של הוועדים לקחת חלק בדיאלוג אמיתי ורציני לקראת גיבוש ומימוש התוכנית".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x