$
בארץ

בלעדי לכלכליסט

אגף התקציבים יפרסם ברשת פירוט של ההעברות התקציביות

ההעברות שמוגשות לוועדת הכספים צפויות להתפרסם מעתה לציבור בפורמט נגיש. סגנית ראש אגף התקציבים, שתודיע על כך לוועדת הכספים היום: "ההחלטה נובעת מהרצון לאפשר לכל גורם שנוגע בדבר לקבל את מלוא המידע בצורה שקופה ובזמן אמת"

שאול אמסטרדמסקי 06:5505.03.14

אגף התקציבים במשרד האוצר עומד לפרסם באתר האינטרנט שלו באופן שוטף את פירוט ההעברות התקציביות שהוא עומד להגיש לוועדת הכספים.

העברות תקציביות הן הדרך של אגף התקציבים לנהל את תקציב המדינה במהלך השנה. האגף מעביר לוועדת הכספים של הכנסת בקשות שונות להעברת תקציבים מחלקים שונים בתקציב המדינה לחלקים אחרים, בהתאם להחלטות ממשלה ולהסכמות בין אגף התקציבים לבין המשרדים השונים.

 

יעל מבורך, סגנית ראש אגף התקציבים לענייני מאקרו יעל מבורך, סגנית ראש אגף התקציבים לענייני מאקרו צילום: עמית שעל

 

כך לדוגמה, האגף מזרים מדי שנה במהלך השנה עשרות ומאות מיליוני שקלים לחטיבה להתיישבות (הזרוע הקבלנית של הממשלה בשטחי יהודה ושומרון), ומזרים מיליארדים למשרד הביטחון. לפי בדיקה של מרכז המחקר והמידע של הכנסת, במהלך שנת 2012 ועדת הכספים אישרה יותר מ־10,000 העברות תקציביות בהיקף כולל של כמעט 30 מיליארד שקל, שהם 10% מתקציב המדינה שעברו מצד לצד.

 

במשך שנים ההעברות התקציביות נוהלו באופן חצי חשאי. משרד האוצר היה מעביר את הבקשות ברגע האחרון לוועדת הכספים, מבלי שלחברי הוועדה היתה יכולת לדעת מבעוד מועד מה הנושאים שיעלו לדיון, מדוע הכסף צריך לעבור ממקום למקום ומה המקור התקציבי עבורן.

 

באוקטובר האחרון הסכימו ועדת הכספים ואגף התקציבים לשנות את שיטת העבודה הזו. מאז אגף התקציבים מעביר את ההעברות התקציביות במרוכז לוועדת הכספים, כשבוע לפני הדיון בוועדה. חברי הכנסת שמעוניינים בכך יכולים לפנות לאגף התקציבים ולקבל פרטים והסברים על ההעברות התקציביות שמוגשות לוועדה.

 

למרות השיפור באופן העבודה, חלק מחברי ועדת הכספים, כמו גם פעילים חברתיים שעוסקים בהנגשת תקציב המדינה לציבור, קבלו על כך שאגף התקציבים ממשיך להעביר את המסמכים לוועדת הכספים באופן ידני (בין שבפקס ובין שבעותק קשיח).

 

הסיבה לקבילות פשוטה. באופן זה הציבור לא באמת יכול להיחשף למיליארדי השקלים שעוברים בוועדת הכספים ממקום למקום.

 

לנוכח הביקורת, ומתוך רצון להפוך את עבודת האגף לשקופה יותר ונגישה יותר לציבור, החליטו באגף התקציבים להעלות את החומרים והמסמכים לאתר האינטרנט החדש של האגף, והפעם בפורמט נגיש (קובצי אקסל).

 

באופן זה הציבור יוכל להיחשף מראש לתקציבים שעוברים ממקום למקום ואף לנהל על כך בקרה מתמשכת על ידי הכנסת הנתונים למאגר מידע מצטבר.

 

סגנית ראש אגף התקציבים יעל מבורך תודיע הבוקר לוועדת הכספים על הצעד החדש. אתמול בשיחה עם "כלכליסט" אמרה מבורך כי "ההחלטה נובעת מהרצון לאפשר לציבור, למקבלי ההחלטות, לחברה האזרחית ולכל גורם שנוגע בדבר לקבל את מלוא המידע בצורה שקופה ונגישה ובזמן אמת".

 

לדבריה, הצעד הוא חלק מחבילת צעדים שאותם ינקוט האגף בעת גיבוש תקציב 2015, בניסיון להפוך את תהליכי העבודה של האגף לשקופים יותר.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x