$
משפט

התפתחות בפרשת קרטל הלחם: ברמן, דוידוביץ' ואלומות יודו גם בהימנעות מתחרות

המאפיות ובעלי תפקידים בהן כבר הודו בעבירה של תיאום מחירים. הסכמתן להודות גם בהימנעות מתחרות עשויה להשליך על העונש; המאפיות מקבוצת אנג'ל הסכימו גם להודות בעבירות תיאום מחירים

תומר גנון 09:3204.03.14

התפתחות בפרשת קרטל הלחם. המאפיות ברמן, דוידוביץ' ואלומות ומנכ"ליהן יהודה שניידמן ושייקה דוידוביץ' הגיעו להסדר עם רשות ההגבלים העסקיים לפיו הם יודו גם בעבירות של הימנעות מתחרות, מעבר לעבירות התיאום שבהן כבר הודו. המשמעות היא שהמאפיות מודות בעבירות נוספות על חוק ההגבלים, מה שעשוי להשליך על העונש.  

על פי כתב האישום בפרשה שהוגש באוקטובר 2012, המאפיות הנאשמות, שמצאו את עצמן בתחרות עזה על כיסו של הצרכן, החליטו לסיים את התחרות דרך ביטול מבצעים וחלוקת שוק הלחם, בעיקר בירושלים, לגזרות. כל מאפיה קיבלה שטח גזרה ולקוחות, ולפי כתב האישום, המאפיות סיכמו ביניהן כי כל אחת תטפל לבדה בלקוחותיה, ללא ניסיון מצד המאפיות המתחרות לפלוש לשטח הגזרה ולחטוף מהן את הלקוחות. התוצאה, לפי רשות ההגבלים, הייתה עליית מחירים ופגיעה בתחרות.

 

על פי הודעה משותפת שהגישו אתמול (ב') מאפיות ברמן, דוידוביץ' ואלומות יחד עם רשות ההגבלים לבית המשפט המחוזי בירושלים, "הצדדים להסדר הסכימו על העלאת מחירי השלוש  ב-10 או מחירי הלחם הנמוכים יותר, כשבאותה הזדמנות ועל רקע ההסכמה הזו הגיעו גם להסכמה פוזיטיבית נוספת לגבי הימנעות מתחרות על לקוחות קיימים. מוסכם, כי התוצאה של ההסכמה על העלאת המחירים איננה זהה להסכמה על הימנעות מתחרות".

 

חלות (ארכיון) חלות (ארכיון) צילום: עמית שאבי

 

עוד עולה מההודעה המשותפת כי הצדדים "יסכימו בסוגיית קיומן או העדרן של 'נסיבות מחמירות', וכן לעניין העונש". על פי ההודעה "המאשימה תטען כי הימנעות מתחרות על לקוחות קיימים התייחסה לכל השוק ולא הוחרג ממנה שום סוג של לקוח, וכי באותה תקופה הצדדים להסדר לא נכנסו לרשתות האחד של השני. הנאשמים יטענו, בין היתר, כי רשתות השיווק לא יועדו מלכתחילה להיכלל בהסדר ולא נכללו בו בפועל". בנוסף רשות ההגבלים טענה כי הביצוע בפועל של ההסדר היה רחב יותר מזה שבו הודו המאפיות.

 

"ימנעו מניסיונות חדירה ללקוחות"

 

בתוך כך, גם המאפיות אנג'ל ואורנים, ובתוכן המנכ"ל ובעל השליטה ירון אנג'ל, הודו בעבירות תיאום האסורות על פי חוק ההגבלים. על פי ההודעה ששיגרו השבוע לבית המשפט "בפברואר 2010 נפגשו הנאשמים ירון אנג'ל, שייקה דוידוביץ', יהודה שניידמן ויוחנן אהרונסון (מנכ"ל דגנית עין בר, ת.ג) במשרד עורכי הדין פישר, בכר, חן, וול אוריון ושות' בתל אביב. בפגישה זו הוסכם כי המאפיות שבניהולם יפעלו להפסקת מבצעים שהתקיימו באותה עת בלחמים מסוג לחם אחיד פרוס וחלה רגילה ואשר ניתנו באזורים מסוימים. כתוצאה מכך, ועל מנת לאפשר הפסקת המבצעים, הוסכם כי בתקופת הביניים עד להפסקת המבצעים ימנעו מניסיונות חדירה ללקוחות שבאותו מועד מאפיות מתחרות סיפקו להם מוצרים".

 

את המאפיות דוידוביץ', אחדות, אלומות ומנהליהן מייצגים עו"ד ירון קוסטליץ ותמר תורג'מן. את מאפיית ברמן ומנהליה מייצגות עורכות הדין איריס ניב-סבאג וגל הררי-גולדמן. את המאפיות מקבוצת אנג'ל ומנהליהן מייצגים עורכי הדין ניב זקלר, עופר ארגוב וערן זך. את דגנית עין בר ומאפייה מרחבית קריית שמונה מייצג עו"ד ז'ק חן ועו"ד מזור מצ'קביץ. את רשות ההגבלים העסקיים מייצג סגן היועץ המשפטי של הרשות, עו"ד אסף מוזס.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x