דעות

להפוך למכונה משומנת

מיטב-דש צריך להמציא את עצמו מחדש, ולהפסיק להישען בתחום החיסכון ארוך הטווח על מוצר הגמל שהולך ודועך

אתי אפללו 08:3027.02.14

בבית ההשקעות מיטב דש נושמים לרווחה לאחר שחתמו את חודש ינואר עם גיוס מזערי של 9.3 מיליון שקל בקופות הגמל. 

 

נכון, מדובר בכסף קטן, אבל לפחות הוא זרם בכיוון הרצוי. זהו החודש השני ברציפות שבו מיטב דש רושם גיוסים, אולם את שנת 2013 בכללותה סיימו בבית ההשקעות עם פדיון של 1.8 מיליארד שקל ואת שנת 2012 עם פדיון של 1.5 מיליארד שקל.

 

איבוד הכספים מתרחש על רקע תקופה של התאקלמות, לאחר מיזוג הענק בין בית ההשקעות דש לבית ההשקעות מיטב. אולם, התמקדות במיזוג זה מטשטשת את התמונה הגדולה והסבוכה יותר.

 

מיטב דש מורכב מלא פחות מ־15 גופים שונים. מיטב הגיע אל המיזוג עם דש כשבאמתחתו רכישות ומיזוגים קודמים עם גאון, ישיר, מילניום, אוצרות (של אוצר החייל), הלית שוהם, ירושלים קרנות, וויזר ואפריקה בית השקעות.

 

בנוסף התייצב מיטב למיזוג עם חברת תעודות הסל מבט שרכש, ושאותה נאלץ למכור בעקבות הוראה של הממונה על הגבלים עסקיים.

 

מיטב לא רכש קופות גמל בעת המכירה הגדולה של הבנקים לאחר רפורמת בכר, שחתרה להקטין את הריכוזיות במערכת הבנקאית בשוק ההון. בית ההשקעות אסף הרבה מאוד גופים בשלבים מאוחרים יותר — בעיקר לאחר המשבר הפיננסי של 2008.

 

 צילום: שאטרסטוק

דש מצדו הגיע אל המיזוג עם כמות מועטה יותר של מיזוגים משלו, שרובם נעשו בשנים מוקדמות יותר. ביניהם ניתן למנות את קרן ההשקעות אייפקס, את קרן הפנסיה יובלים, את קופת הגמל תגמולים ואת תכלית תעודות סל.

 

בגופים פיננסיים ענקיים, מיזוגים והטמעתם הנם תהליכים מורכבים מאוד. לרוב נדרשות שנים ארוכות להשלמתם. מערכות מחשוב שונות שזקוקות להתאמות, תרבות ארגונית שונה, עובדים שהיו מורגלים לשיטה אחת וכעת עברו לאחרת. לאורך תהליך המיזוג סובל הגוף בעיקר מחוסר יעילות וסופג הוצאות גבוהות.

 

צירוף הגופים הקטנים בשוק לישות אחת אמנם הביא את בית ההשקעות מיטב דש למעמד של בית ההשקעות השני בגודלו בשוק — אולם גם לקח את הקונסולידציה בשוק ההון לקצה לאחר המשבר הפיננסי של 2008.

 

הסיום של 2013 ופתיחתה של שנת 2014 עם גיוסים בקופות הגמל יכולים לכל היותר לספק מרווח נשימה קצר לבית ההשקעות, שרחוק מאוד מאיזון ויציבות. בנוסף לאתגר של צירוף כל כך הרבה חלקים וחתיכות למכונה אחת משומנת שעובדת בצורה חלקה — אשר דורש משאבים ניהוליים ותשומת לב רבה — עומד בפני מיטב דש אתגר גדול הרבה יותר. כעת עליו להמציא את עצמו מחדש, ולהפסיק להישען בתחום החיסכון ארוך הטווח על מוצר הגמל שהולך ודועך.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x